Frywolny humor

w gdańskim Teatrze Miniatura

Najbliższy weekend w Gdańsku upłynie pod znakiem niezwykłych zjawisk spod znaku teatru, kabaretu i innych scenicznych wybryków. Niezwykłych, bo dziejących się od początku do końca na oczach widzów - w piątek 30 marca startuje I Gdański Festiwal Impro "Podaj Wiosło".

Teatr improwizacji to artystyczne zjawisko, które w ostatnich latach przebiło się do głównego nurtu kultury i rozrywki. Kultowy w USA tworzony bez scenariusza program kabaretowy "Whose Line Is It Anyway?" ma tysiące fanów także w naszym kraju. Od 2009 roku na antenie polskiej telewizji istnieje też pierwszy improwizowany serial "Spadkobiercy", który może pochwalić się całkiem sporą oglądalnością. Gdański festiwal "Podaj Wiosło" będzie jednak okazją, by na jednej scenie przez trzy dni podziwiać najlepsze grupy improwizatorów z całego kraju.

Organizatorem imprezy jest znana nie tylko w Trójmieście formacja W Gorącej Wodzie Kompani. Założona przez znanego choćby z Kabaretu Limo Wojciecha Tremiszewskiego grupa zaprosiła do wspólnego improwizowania na scenie Teatru Miniatura kolegów po fachu, m.in. zespoły Ad Hoc z Krakowa, KWIK z Wrocławia, lubelski No Potatoes czy 7x1 ze słynnego Zielonogórskiego Zagłębia Kabaretowego. Młodzieży towarzyszyć będą też nieco starsi (ale niewiele) koledzy z warszawskiej grupy Ab Ovo. Ale oprócz występujących na scenie niezmiernie ważna jest przecież publiczność – to ona kontroluje improwizatorów i wyznacza im odpowiednie zadanie. Im bardziej karkołomne, tym lepiej.

Każdy z trzech festiwalowych dni będzie kończył się dużym spektaklem – oczywiście za każdym razem innym i przygotowywanym przy bardzo czynnym współudziale widzów. Zobaczymy zatem historię pewnej offowej trupy aktorów, którzy zmagają się z bardziej lub mniej życiowymi problemami oraz improwizowany kabaretowy mecz na temat – oczywiście – zbliżającego się wielkimi krokami Euro 2012. Całość zamknie wskrzeszony specjalnie na okoliczność festiwalu spektakl, który użyczył całej imprezie swej nazwy. "Podaj wiosło" był częściowo improwizowaną parodią telewizyjnego talk show, którą między 1997 a 2002 rokiem można było oglądać na scenie gdańskiego Wybrzeżaka. Po 10 latach widowisko wróci na deski Teatru Miniatura, i to w wersji maxi – we wspólnym improwizowaniu wezmą udział wszyscy goście festiwalu. Efekt na pewno będzie zaskakujący i nie do przewidzenia. I dobrze – o to przecież chodzi w improwizacji!

Festiwal "Podaj Wiosło" odbywać się będzie w dniach 30 marca - 1 kwietnia w gdańskim Teatrze Miniatura.

(-)
kulturaonline.pl
30 marca 2012

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...