Gabriel Chmura z Gloria Artis

Gabriel Chmura został odznaczony Złotym Medalem Gloria Artis.

Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu, został odznaczony Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Uroczystość odbyła się 10 czerwca po premierze "Czarodziejskiego fletu".

Laudację przygotował legendarny dyrektor Teatru Wielkiego Mieczysław Dondajewski, a wygłosił ją artysta od lat związany ze sceną operową w Poznaniu - prof. Andrzej Ogórkiewicz. Odznaczenie w imieniu ministra wręczyła zastępczyni dyrektora Departamentu Narodowych Instytucji Kultury MKiDN Ewa Wytrążek.

Gabriel Chmura

Urodził się we Wrocławiu. Edukację muzyczną rozpoczął u prof. Adama Kopycińskiego, byłego dyrektora Opery Wrocławskiej. W 1957 roku wyemigrował z rodziną do Izraela, gdzie kontynuował naukę muzyki oraz podjął studia w Akademii Muzycznej w Tel Awiwie, zakończone dyplomami z kompozycji, fortepianu i dyrygentury. Studia dyrygenckie kontynuował u Pierra Dervaux w Paryżu, Hansa Swarowsky'ego w Wiedniu oraz Franco Ferrary w Sienie, we Włoszech.

Jest laureatem wielu prestiżowych nagród w czołowych konkursach dyrygenckich na świecie. W 1970 roku zdobył I nagrodę w Konkursie Dyrygenckim w Besançon, w którym ongiś zdobył ją nestor polskich dyrygentów Jerzy Katlewicz. W 1971 roku otrzymał Złoty Medal w Konkursie Cantelli, La Scala w Mediolanie. W tym samym roku był też laureatem I nagrody w Konkursie Herberta von Karajana w Berlinie. Ostatnio otrzymał Teatralną Nagrodę Muzyczną im. Jana Kiepury w kategorii "najlepszy dyrygent".

W latach 1974-1991 jako dyrektor artystyczny kierował kolejno: Operą w Akwizgranie (Niemcy), Orkiestrą Symfoniczną w Bochum (Niemcy) oraz Orkiestrą Narodową w stolicy Kanady - Ottawie. W październiku 2001 roku objął stanowisko dyrektora artystycznego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach. Gabriel Chmura dyryguje czołowymi orkiestrami świata, takimi jak: Filharmonicy Berlińscy, Orchestre National de France, Montreal Symphony, Filharmonicy Izraelscy czy Orkiestra Symfoniczna NHK Tokyo. Jest również stałym dyrygentem gościnnym Berlińskiej Orkiestry Symfonicznej. W Polsce występował z NOSPR oraz z muzykami Filharmonii Krakowskiej, Poznańskiej i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Od sezonu artystycznego 2012/2013 pełni funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Zadebiutował w 1974 roku spektaklem Otello Giuseppe Verdiego w Operze w Monachium, gdzie został następnie zaangażowany do przygotowania Carmen Georgesa Bizeta. Później prowadził opery: Samson i Dalila Camille'a Saint-Saënsa w Barcelonie, Werther Julesa Masseneta w Operze Paryskiej i Złoty kogucik Nikołaja Rimskiego-Korsakowa w Théâtre du Châtelet w Paryżu. Z National Arts Centre Orchestra nagrał "Da Ponte Cycle" Wolfganga Amadeusa Mozarta (Wesele Figara, Don Giovanni, Cos fan tutte). Jego najnowsze realizacje to dwie opery Mieczysława Wajnberga: Pasażerka i Portret (w Nancy), obydwie w reżyserii Davida Poutneya oraz Lady Makbet mceńskiego powiatu Dymitra Szostakowicza i Parsifal Richarda Wagnera w poznańskim Teatrze Wielkim.

Artysta nagrywa z London Symphony dla wytwórni DGG oraz z orkiestrami radiowymi w Berlinie i Monachium dla CBS. Schubertowski Łazarz, nagrany pod jego kierunkiem, został wyróżniony Grand Prix du Disque Mondial de Montreux. Nagrania symfonii Haydna dokonane przez Gabriela Chmurę z National Arts Centre Orchestra dla CBS zostały uznane za "Best Choice" przez "American Record Guide" i zyskały nominację do kanadyjskiej nagrody Juno. Zrealizowane nagranie I Symfonii Gustava Mahlera oraz Valse triste Jeana Sibeliusa, głównych dzieł trasy koncertowej po Wielkiej Brytanii z 2002 roku, spotkało się z dużym uznaniem ze strony krytyki w Europie. Gabriel Chmura popularyzuje za granicą twórczość polskich kompozytorów, m.in. Mieczysława Wajnberga, znakomitego choć słabo znanego w kraju kompozytora. Po wielkim sukcesie dwóch pierwszych płyt CD z utworami Wajnberga nagranych z wytwórnią Chandos (V Symfonia, Sinfonietta nr 1, IV Symfonia, Sinfonietta nr 2, Rapsod na tematy mołdawskie), Gabriel Chmura przystąpił do nagrania XIV i XVI Symfonii tego kompozytora.

(-)
Materiał Opery
13 czerwca 2017
Portrety
Gabriel Chmura

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...