Galeria Sztuki Średniowiecznej obchodzi urodziny

"Dźwięki „wieków średnich" - Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie

Już niedługo Galeria Sztuki Średniowiecznej Muzeum Narodowego w Warszawie stanie się sceną koncertową dla Festiwalu Nowe Epifanie, tłem debat o sztuce romańskiej i gotyckiej oraz centrum opowieści o zwyczajach i symbolach Wielkanocy. Swą obecną aranżację galeria zyskała 10 lat temu, jest więc co świętować.

W sobotę 1 kwietnia w Galerii Sztuki Średniowiecznej odbędzie się koncert „Deduto sey. Świat jako otchłań" w wykonaniu zespołu Vox Imaginaria w składzie: Julieta Gonzalez-Springer (sopran) i Ryszard Lubieniecki (portatyw, clavisimbalum). Główną część programu wypełni późnośredniowieczna muzyka świecka. Polifoniczne kompozycje włoskie i francuskie pogrupowano w trzy sekcje.

Pierwszą poświęcono przedstawieniom świata w tekstach „Deduto sey" Antonia Zacara de Teramo i „O cieco mondo" Jacopa da Bologny. W środkowej części pojawi się temat kapryśnej i nieprzewidywalnej Fortuny, trzecią zaś wypełnią muzyczne przedstawienia zwierząt i fantastycznych stworzeń. Koncert odbywa się w ramach Festiwalu Nowe Epifanie.

Religijne konteksty Wielkiej Nocy
W Galerii Sztuki Średniowiecznej można dowiedzieć się, że o Zmartwychwstaniu Chrystusa opowiadają liczne symbole, których używali artyści w tej epoce. To m.in. kogut, feniks, orzeł, liczba osiem i muszla ślimaka. O pełnej znaczeń wielkanocnej symbolice opowiada wykład czwartkowy online. Na wspólne poznawanie innych wielkanocnych obyczajów zapraszamy także najmłodsze dzieci z opiekunami – najbliższe spotkania rodzinne odbędą się w niedzielę 2 kwietnia.

Osoby z niepełnosprawnością wzroku mogą uczestniczyć w oprowadzaniach z audiodeskrypcją poświęconych Wielkiej Nocy. Zapraszamy także do świątecznego zwiedzania Galerii Sztuki Średniowiecznej w Poniedziałek Wielkanocny – Muzeum będzie wtedy otwarte od godz. 10.00 do 18.00.

Średniowiecze przez cały rok
Stałym elementem programu kształcenia w szkołach jest kultura i sztuka średniowiecznej Europy. Galeria Sztuki Średniowiecznej pozwala na poznanie fenomenu epoki – w tej szczególnej przestrzeni Muzeum organizuje różnorodne zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży. W ramach legendarnego już cyklu online Maturalne SOS tegoroczni maturzyści mogą wziąć udział w wykładzie o sztuce średniowiecza.

Natomiast na warsztatach dla nauczycieli tematem przewodnim jest różnorodność form i tematów dzieł sztuki „wieków średnich".

(-)
Muzeum Narodowe w Warszawie
1 kwietnia 2023

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia

Czarna Maska
Georg Zlabinger
Krzysztof Penderecki - „Czarna Maska”...