Gdańsk dla Szekspira, Wajda dla Gdańska

dokument filmowy "Aktorzy przyjechali!"

23 kwietnia - dokładnie w dniu 446. urodzin Williama Szekspira - w Gdańsku odbędzie się polska premiera najnowszego filmu dokumentalnego Andrzeja Wajdy "Aktorzy przyjechali!". Od poniedziałku 17 kwietnia można odbierać bezpłatne wejściówki na to wydarzenie.

Film jest rejestracją happeningu o tej samej nazwie, który odbył się na Długim Targu 14 września 2009 r. Wtedy blisko setka wybitnych aktorów, zaproszonych przez Wajdę, recytowała przez godzinę na gdańskich przedprożach utwory Szekspira. Wydarzenie to towarzyszyło wmurowaniu kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego.

Występy wszystkich aktorów - oraz zebraną na Długim Targu kilkutysięczną publiczność - rejestrowało wtedy ponad dwadzieścia kamer. Korzystając z tych materiałów, Andrzej Wajda przygotował film dokumentalny "Aktorzy przyjechali!". Jest to produkcja średniometrażowa - twa około 60 min. Prócz fragmentów występów aktorów zobaczyć w nim można m. in. "odprawę" artystów przed happeningiem oraz usłyszeć wypowiedzi Wajdy czy prof. Jerzego Limona, dyrektora GTS-u.

Premiera dokumentu odbędzie się w gdańskim kinie Kameralne, 23 kwietnia o godz. 18. Wezmą w niej udział m.in. aktorzy Teatru Wybrzeże, którzy uczestniczyli w zeszłorocznym happeningu. Od poniedziałku (w godz. 9-16) niewielką ilość bezpłatnych wejściówek na to wydarzenie odbierać można w Teatrze w Oknie (Gdańsk, ul. Długa 50/51). GTS przygotował również dodatkowe pokazy filmu "Aktorzy przyjechali!". Odbędą się one także w kinie Kameralnym: w poniedziałek 26 kwietnia o godz. 10 i 16.30 oraz we wtorek 27 kwietnia o godz. 10. Wstęp na te pokazy będzie kosztował 2 zł; bilety od czwartku 15 kwietnia będzie można kupić w Teatrze w Oknie.

mb
Gazeta Wyborcza Trójmiasto
10 kwietnia 2010
Portrety
Andrzej Wajda

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...