Gdy dziecko pyta: jak powstał świat...

"Kolorowi ludzie" - reż. Honorata Mierzejewska-Mikosza - Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki

Fascynującą zabawę w stwarzanie świata proponuje maluchom Honorata Mierzejewska-Mikosza w autorskim przedstawieniu "Kolorowi ludzie".

Archiwum stworzenia mieści się w ogromnej, biało-złotej, magicznej szafie. Szuflady, szufladki kryją w sobie wszystko, co potrzebne, by odtworzyć dzieło Stwórcy. Na oczach dzieci, a czasem z ich udziałem "archiwiści-mistrzowie ceremonii" (Barbara Lach i Andrzej Mikosza) budują coś z niczego. Bo na początku było nic. Potem w mroku rozbłysło światełko, pojawiły się planety, żywioły, morza i kontynenty. Wreszcie człowiek. Kobieta i mężczyzna. Różne strony

świata, różne klimaty sprawiły, że ludzie też się różnią - kolorem skóry, sposobem życia, językiem. Nic jednak nie jest przypadkowe, wszystko zgodne z planem stworzenia. Świat przetrwa, dopóki będzie w nim harmonia, ład i porządek, gdy będziemy różnić się pięknie. Takie przesłanie przemyca autorka "Kolorowych ludzi".

W przedstawieniu, dedykowanym 3-4-latkom, słów niewiele. Tu "przemawiają" obrazy, dominują dźwięki, kolory, rekwizyty, z interaktywną piaskownicą na czele. Honorata Mierzejewska-Mikosza przyzna-je, że do napisania "Kolorowych ludzi" natknął ją jej mały synek. Jak każdy maluch, wciąż zadaje trudne pytania. Mama postanowiła na te najważniejsze znaleźć właściwą odpowiedź. I podsuwa ją innym rodzicom. Warto skorzystać.

Małgorzata Kroczyńska
Nowa Trybuna Opolska
28 września 2016

Książka tygodnia

Biała jak mleko, czerwona jak krew
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Alessandro D'Avenia

Trailer tygodnia

Romans wschodni
Victoria Vatutina i Olga Bilas
Koncert spina w harmonijną całość kla...