Gdy nagle w liniach trafia się kula

"Tam i tu" - reż. Romuald Wicza- Pokojski - Teatr Miniatura w Gdańsku

25 maja Miejski Teatr Miniatura zaprasza na premierę nowego spektaklu przeznaczonego dla najmłodszych widzów - od 1 do 4 lat, tzw. najnajów. Tym razem będzie to spektakl nawiązujący do teatru tańca, a choreografią zajęła się Ula Zerek, stale współpracująca z teatrem Dada von Bzdülöw.

"Tam i tu" to pełna wdzięku, prosta historia o krainie zamieszkanej przez same proste linie, do której pewnego razu trafia kula. Dzieci wraz z rodzicami mogą zasiąść na miękkich poduszkach i oddać się swobodnemu odbiorowi niezwykłych obrazów i dźwięków. To teatr tworzony z myślą o najmłodszych widzach, otwarty na ich reakcje i zapraszający do odkrywania swoich tajemnic. Teatr, w którym aktorzy zmieniają się w przewodników, a widzowie w odkrywców. "Tam i tu" jest spektaklem-zaproszenie - do wspólnej podroży po świecie prostych i krzywych, a także po świecie teatru.

Wysoko nad nami, tam gdzie migoczą gwiazdy, kryje się wiele tajemnic. Jest możliwość nieskończonej ilości światów zupełnie różnych od naszego. Punktem wyjścia do spektaklu "Tam i tu" jest opowieść o miejscu, w którym istnieją tylko proste linie, a do którego nagle z Kosmosu przybywa kula. Wybierzcie się z nami w podróż pełną niezwykłych obrazów i dźwięków. Zobaczcie, co się stanie, kiedy Proste spotkają Kulę. Zapraszamy na historię o wielkiej tęsknocie i pięknej przyjaźni dwóch światów.

O artystach

Ula Zerek | choreografia

W 2011 roku założyła kolektyw Polka dot, w którym taniec przenika się z innymi formami. Zapraszając do współpracy różnych artystów, muzyków, aktorów, artystów sztuk wizualnych zrealizowała do tej pory trzy autorskie spektakle: "Humuli Lupuli" (2009), "Memo" (2011) i "Istota" (2012). Od 2004 roku współpracuje z teatrem Dada von Bzdulow z Gdańska, z którym wspólnie zrealizowała spektakle: "Odys-seas" (2004), "Eden" (2006), "Barricade of Love" (2008), "Czerwona Trawa" (2009), "FRUU" (2011), "Celebration" (2012), "Enclave 4/7" (2013). Rezydentka programu Mica Moca/Uferstudios w Berlinie zorganizowanego z Instytutem Muzyki i Tańca (2013). Stypendystka Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2012). Podwójna laureatka nagrody Sztorm Roku 2009 przyznawanej przez trójmiejską redakcję "Gazety Wyborczej". Pracuje na granicy form tańca, teatru i performensu.

Romuald Wicza-Pokojski

Reżyser, dramaturg, od listopada 2011 roku dyrektor naczelny i artystyczny Teatru Miniatura. Absolwent Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie na Wydziale Wiedzy o Teatrze. W 1991 roku założył autorski Teatr Wiczy, z którym zrealizował ponad 20 spektakli, zarówno scenicznych, jak i plenerowych. W latach 1994-1997 pracował w Instytucie Teatru Narodowego i Teatrze Narodowym, gdzie współtworzył pierwszą impresaryjną scenę teatralną w Polsce - Teatr Mały. W latach 2006-2009 prowadził zajęcia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Zaangażowany w działalność kulturalną i teatralną: pomysłodawca i dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Bulwar Sztuki (2003-2006), kierownik społecznego domu kultury Centrum Wolnego Czasu Wicza (2004-2009). Realizator projektów artystyczno-społecznych adresowanych do osób bezdomnych, środowisk defaworyzowanych społecznie, emigrantów. W latach 2008-2011 dyrektor programowy Biura Gdańsk 2016, współautor strategii kulturalnej "Wolność kultury. Kultura Wolności".

Jako reżyser i dramaturg współpracował z teatrami: Baj Pomorski w Toruniu, Olsztyński Teatr Lalek, Teatr Wybrzeże w Gdańsku. Jego spektakle były prezentowane m.in. w Armenii, Czechach, Chorwacji, Danii, Grecji, Hiszpanii, Iranie, Irlandii, Niemczech, na Litwie, Słowacji, w Szwecji, USA, Wielkiej Brytanii, we Włoszech, na Białorusi, w Japonii. Laureat wielu nagród indywidualnych i zbiorowych, m.in.za innowacyjność w sztuce lalkarskiej za spektakl "Dietrich. Broken nails" podczas World Festival of Puppet Arts w Pradze w 2009 roku. W 2007 roku otrzymał medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej". W Miniaturze zrealizował spektakl "Baltic. Pies na krze", który miał premierę w grudniu 2012 roku.

Paweł Zakrocki | muzyka

Muzyk, improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy (ur. 1974 r. w Warszawie). Obecnie gra w duecie SzaZa na skrzypcach, oscylatorze i elektrycznej mbirze, zmienia melodyjki w starych pozytywkach i współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego i Kino Dźwięku.

Zakrocki zajmuje się muzyką kameralną, elektroakustyczną i szeroko pojętym słuchowiskiem. Opublikował 12 albumów płytowych, w tym dwa solowe. Jest autorem muzyki do spektakli m.in. P. Cieplaka, K. Globisza, P. Miśkiewicza, O. Spisaka, I. Gorzkowskiego i filmów m.in. M. Pieprzycy, K. Kozyry, jak również wielu filmów dokumentalnych, krótkometrażowych i niemych. Wśród tych ostatnich znalazły się etiudy studenckie Romana Polańskiego, filmy eksperymentalnie Themersonów i animacje lalkowe Władysława Starewicza. Autorska ścieżka dźwiękowa napisana do obrazów, poza licznymi pokazami w Europie, była do tej pory prezentowana w Stanach Zjednoczonych, Islandii, Urugwaju, Chinach i Japonii.

Patryk Zakrocki prowadził cykl koncertów Galimadjaz, współtworzył "Inwazję dźwięku" w Zachęcie, prowadził znany ze słuchowisk Zakład Produkcji Dźwięku. Jako improwizator występował z Pawłem Szamburskim, Fredem Frithem, Kazuhisą Uchihashim, Tetuzi Akiyamą, Norbertem Kubaczem, Raphaelem Roginskim, Michałem Górczyńskim, Noelem Ackchote, Paulem Brody, Alanem Bernem, Maciem Morettim, Hubertem Zemlerem, Michaelem Zerangiem i wieloma innymi wybitnymi muzykami.

Katarzyna Wołowska | scenografia

Urodzona w Gdańsku w 1981 roku. Studiowała historię sztuki na Uniwersytecie i Wzornictwo Przemysłowe na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Od 2009 magister sztuki. Przez 5 lat pracowała jako projektant i grafik w trójmiejskich firmach odzieżowych. Od 2012 roku prowadzi własną działalność projektową. Właścicielka marek Pan Pepe i Mali Workshop, skierowanych do najmłodszego odbiorcy. Współorganizatorka Dzieciosfery: cyklicznej imprezy dla dzieci promującej polski design.

Barbara Małecka | konsultacje merytoryczne

Ekspertka ds. edukacji kulturalnej oraz teatru dla najnajmłodszych, teatrolog, producentka wydarzeń artystycznych. Absolwentka Wiedzy o Teatrze na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Od 2009 roku współpracuje z Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu - jest kuratorem projektu Sztuka Szuka Malucha (jedyny w Polsce międzynarodowy festiwal sztuki dla najnajmłodszych) oraz współtworzy program Biennale Sztuki dla Dziecka. Konsultantka ds. edukacji i specjalistka ds. impresariatu w Miejskim Teatrze Miniatura. Współpracowała z wieloma festiwalami teatralnymi (w Polsce i w Europie). Prowadzi liczne warsztaty twórcze dla dzieci. Autorska scenografii do spektakli "brzUCHO" Wrocławskiego Teatru Lalek i "Łódeczka" Teatru im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze.

(-)
Materiał Teatru
21 maja 2014

Książka tygodnia

Białość
Wydawnictwo ArtRage
Jon Fosse

Trailer tygodnia