Gdzie przymierza się śmierć

"Szapocznikow. Stan nieważkości / No gravity" - reż. Barbara Wysocka

Wczoraj na Scenie Kameralnej odbyła się wrocławska premiera spektaklu "Szapocznikow. Stan nieważkości/no gravity" w reż. Barbary Wysockiej.

Spektakl określony przez Ankę Herbut w Dwutygodniku "lirycznym seansem, w którym śmierć przymierza się i testuje na wszystkie możliwe sposoby", jest emocjonalnym komentarzem do życia i dzieła najważniejszej polskiej rzeźbiarki dwudziestego wieku. Biografia Aliny Szapocznikow to z jednej strony doświadczenie getta, obozów, choroby nowotworowej, a z drugiej - międzynarodowa kariera w dwóch systemach politycznych oraz znajomość z najwybitniejszymi przedstawicielami kultury jej czasu. Życie jej wydaje się nieustanną walką z przeznaczeniem, ciągle ponawianą próbą wykraczania poza wyznaczone granice, ciągłym poszukiwaniem nowych obszarów doświadczenia w życiu i sztuce.

Wysocka śledzi motywy obecne w sztuce Szapocznikow, by je przetworzyć przez medium teatru. Ten spektakl to coś więcej niż dokument teatralny, to odniesienie do jednej z najbardziej niezwykłych biografii w kulturze, obserwowanie związków między życiem a sztuką, badanie interpretacji, jakim przez lata poddawana była Alina Szapocznikow i jej dzieło, badanie tego, jak była postrzegana przez świat, w którym historię sztuki najczęściej opisywano z męskiej perspektywy.

Wypowiedź ta staje się równocześnie komentarzem do współczesnej rzeczywistości. Tym samym stara się określić, jakie są możliwości funkcjonowania dla kobiety-artystki, która z jednej strony nie chce być definiowana przez swój wygląd i swoją płeć, a z drugiej - ma świadomość tego, że jej własna cielesność jest punktem, od którego zaczyna się każda jej wypowiedź.

Spektakl jest koprodukcją Centrali, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie oraz Teatru Polskiego we Wrocławiu. Premierę warszawską można było zobaczyć w piątek 11 kwietnia 2014. Przedstawienie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Spektakl będzie można obejrzeć także dzisiaj, 7 maja o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego.

Bilety na wrocławskie spektakle "Szapocznikow. Stan nieważkości / No gravity" kosztują 40 zł (normalny) i 25 zł (ulgowy). Rezerwacja pod adresem e-mailowym: rezerwacje@zadara.pl lub telefonicznie: 731 843 693. Odbiór biletów będzie możliwy tylko przed spektaklami.

(-)
Materiał Teatru
7 maja 2014

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...