Gdzieś na pustyni

"Bagdad Cafe" - reż: Krystyna Janda - Teatr Polonia

Rozśpiewany i roztańczony młody zespół, powracająca do musicalu Katarzyna Groniec i słynny światowy przebój "Calling you". To wszystko i wiele więcej znajdziemy w najnowszej premierze Teatru Polonia.

Słynny film "Bagdad Cafe" został w 2004 roku zaadaptowany przez reżysera Percy\'ego Adlona na musical. Prapremiera odbyła się w Barcelona Teatre Musical. 

W Polonii reżyseruje go Krystyna Janda, która, jak mówią młodzi, zaangażowani przez nią wykonawcy, mogłaby swoją energią obdzielić jeszcze kilka takich przedsięwzięć. 

- To tekst stworzony wręcz dla naszego teatru - mówi o "Bagdad Cafe" Janda. - Dwie samotne kobiety na nowo muszą ułożyć sobie życie. Opuszczają mężczyzn, którym podlegały i mimo przeszkód, dzięki przyjaźni, budują swój lepszy świat. 

Gdzieś na pustyni pojawia się pewnego dnia przypadkowa turystka Jasmine. Ucieka od męża i nudnego życia i zostaje na dłużej w motelu prowadzonym przez Brendę, która również znalazła się na zakręcie, porzucona przez brutalnego męża. Relacja między tymi dwiema kobietami od początkowej wrogości przerodzi się w przyjaźń, która pozwoli poradzić im sobie z wszelkimi problemami. A do tego wszystkiego w ich życiu pojawi się trochę magii. 

- To nie jest historia feministyczna - zastrzega Krystyna Janda. - Wersja musicalowa różni się nieco od filmu, chodzi tutaj o nieco inne sprawy, ważna jest cała grupa ludzi związanych w różny sposób z "Bagdad Cafe". 

W roli Brendy zobaczymy Katarzynę Groniec, słynną Ankę z pierwszej wersji musicalu "Metro", która przez ostatnie lata działała samodzielnie, udowadniając, że jest jedną z najciekawszych na polskiej scenie interpretatorek piosenki aktorskiej i literackiej. Niepoprawną optymistkę Jasmine gra Ewa Konstancja Bułhak, aktorka Teatru Narodowego, również śpiewająca, która w dorobku ma solową płytę "Anioły" z piosenkami m.in. Wojciecha Młynarskiego. 

"Bagdad Cafe", musical Percy\'ego Adlona, reż. Krystyna Janda, wyk. Katarzyna Groniec, Ewa Konstancja Bułhak, Teatr Polonia, Warszawa, ul. Marszałkowska 56, bilety: 45 - 80 zł, rezerwacje: tel. 022 622 21 32, premiera: sobota (26.09), godz. 20, spektakle: niedziela (27.09), godz. 17 i 20, poniedziałek (28.09) - czwartek (1.10), godz. 20

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
25 września 2009

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...