Gdzieś na pustyni

"Bagdad Cafe" - reż: Krystyna Janda - Teatr Polonia

Rozśpiewany i roztańczony młody zespół, powracająca do musicalu Katarzyna Groniec i słynny światowy przebój "Calling you". To wszystko i wiele więcej znajdziemy w najnowszej premierze Teatru Polonia.

Słynny film "Bagdad Cafe" został w 2004 roku zaadaptowany przez reżysera Percy\'ego Adlona na musical. Prapremiera odbyła się w Barcelona Teatre Musical. 

W Polonii reżyseruje go Krystyna Janda, która, jak mówią młodzi, zaangażowani przez nią wykonawcy, mogłaby swoją energią obdzielić jeszcze kilka takich przedsięwzięć. 

- To tekst stworzony wręcz dla naszego teatru - mówi o "Bagdad Cafe" Janda. - Dwie samotne kobiety na nowo muszą ułożyć sobie życie. Opuszczają mężczyzn, którym podlegały i mimo przeszkód, dzięki przyjaźni, budują swój lepszy świat. 

Gdzieś na pustyni pojawia się pewnego dnia przypadkowa turystka Jasmine. Ucieka od męża i nudnego życia i zostaje na dłużej w motelu prowadzonym przez Brendę, która również znalazła się na zakręcie, porzucona przez brutalnego męża. Relacja między tymi dwiema kobietami od początkowej wrogości przerodzi się w przyjaźń, która pozwoli poradzić im sobie z wszelkimi problemami. A do tego wszystkiego w ich życiu pojawi się trochę magii. 

- To nie jest historia feministyczna - zastrzega Krystyna Janda. - Wersja musicalowa różni się nieco od filmu, chodzi tutaj o nieco inne sprawy, ważna jest cała grupa ludzi związanych w różny sposób z "Bagdad Cafe". 

W roli Brendy zobaczymy Katarzynę Groniec, słynną Ankę z pierwszej wersji musicalu "Metro", która przez ostatnie lata działała samodzielnie, udowadniając, że jest jedną z najciekawszych na polskiej scenie interpretatorek piosenki aktorskiej i literackiej. Niepoprawną optymistkę Jasmine gra Ewa Konstancja Bułhak, aktorka Teatru Narodowego, również śpiewająca, która w dorobku ma solową płytę "Anioły" z piosenkami m.in. Wojciecha Młynarskiego. 

"Bagdad Cafe", musical Percy\'ego Adlona, reż. Krystyna Janda, wyk. Katarzyna Groniec, Ewa Konstancja Bułhak, Teatr Polonia, Warszawa, ul. Marszałkowska 56, bilety: 45 - 80 zł, rezerwacje: tel. 022 622 21 32, premiera: sobota (26.09), godz. 20, spektakle: niedziela (27.09), godz. 17 i 20, poniedziałek (28.09) - czwartek (1.10), godz. 20

Agnieszka Rataj
Rzeczpospolita
25 września 2009

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia