Genialny kłamca i kusiciel

"Pod Słońcem Szatana - o księdzu co z diabłem wojował" - reż. Renata Jasińska - Teatr Arka we Wrocławiu

Sztuka jest inspirowana dziełem G. Bernanosa, filozofią księdza Tischnera oraz informacjami o egzorcyzmach na świecie.

Scenariusz powstał pod wpływem znakomitej powieści Georgsa Bernanosa – francuskiego chrześcijańskiego pisarza. Na podstawie tej ciekawej powieści powstał francuski film z 1987 roku w reżyserii Maurice'a Pialata „Pod Słońcem Szatana", z Gerardem Depardieu w roli głównej. Film zdobył Złotą Palmę w Cannes.

My podjęliśmy temat Szatana. I nie jest to posunięty w latach niedołęga utykający, skrywający rogi pod kapeluszem lecz ktoś kto przypomina każdego z nas. Tak to może być Każdy. Ten Mistrz w zadawaniu wymyślnych tortur nie odstępuje nas na krok. My mamy go w sobie, tego genialnego kusiciela i kłamcę. Wszystkie wielkie religie świata:-chrześcijaństwo, judaizm, buddyzm, hinduizm, islam itd. przedstawiają Boga, Absolut, Alfa i Omegę, Niepojęte, Wielkiego Budowniczego, Niemożliwe Do Nazwania, Tajemnicę" jako Nieskończone Dobro, Miłość, Piękno, Wolność, Pokój, Spokój, Niewinność...Światło, Jasność zaś Zło, Szatan, Demon, jest Cieniem, Ciemnością, Wojną, Nienawiścią, Zniszczeniem, Agresją, Złośliwością , Kłamstwem, Cynizmem ...Niewolą..

Nasze przedstawienie jest komedią, groteską, i trochę dramatem. Jest próbą powiedzenia o zjawisku Szatan. Nieumiejętną próbą, gdyż tajemnica jest nie do ogarnięcia. Możemy tylko w sposób śmieszny ale też dramatyczny zastanawiać się artystycznie nad człowiekiem, po co rodzi się, dlaczego cierpi , co to jest grzech, śmierć i co jest po śmierci....Zawsze to będzie szczątkowa odpowiedź albowiem świat duchowy jest trudny do sformułowania bo dotyczy indywidualnych doświadczeń i odczuć. Religie poprzez swoje Księgi- np: w Starym Testamencie księga Hioba, nazywają go na różne sposoby. Goethe w Fauście mówi o Szatanie-„ja jestem ten, który czyniąc zło zawsze czyni dobro", o Szatanie mówi Bułhakow i Dostojewski . Lecz każdy człowiek Tajemnicę określa indywidualnie i to jest bardzo interesujące. Zapraszamy do Teatru Arka na zabawę w Ciemność i Jasność, na próby odkrywania świata pozamaterialnego. U nas możesz pobać się trochę się pośmiać. Nie otrzymacie Państwo od nas odpowiedzi po co jesteśmy na Ziemi, bo tego nie wiemy ale spotkacie się z nieznajomym, z diabłem, z którym walczy dzielny, dobry i uduchowiony ksiądz.

W roli księdza znakomity Aleksander Marquezy, w roli tej z której wypędza się diabła sławna Agata Obłąkowska, Szatana pierwszego gra debiutujący w Arce Maciej Mazurkiewicz, drugiego Szatana gra rewelacyjny Jan Kot a pozostałe diabły towarzyszące Mu to Marek Trociński i Andrzej Kusiak.

(-)
Materiał Teatru
6 kwietnia 2018
Portrety
Renata Jasińska

Książka tygodnia

Kwiatkowska. Żarty się skończyły
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Marcin Wilk

Trailer tygodnia

Artyści w spocie przec...
Andrzej Seweryn, Magdalena Boczarska,...