Geniusz na etacie

"Kontrabasista" - reż. Zbigniew Rybka - Teatr Powszechny w Radomiu

Niewielkich rozmiarów dźwiękoszczelny pokój. Właśnie w nim słuchając muzyki i ćwicząc spędza większą część swojego czasu 35-letni muzyk. Anonimowy artysta zasiadający w ostatnim rzędzie Państwowej Orkiestry.

Kontrabasista. Oczytany inteligent. Sfrustrowany i rozczarowany życiem mężczyzna. Nieszczęśliwy człowiek. Niespełniony muzyk.

Nieodkryty geniusz na etacie…

Ceniący poczucie bezpieczeństwa, przez całe życie schowany za plecami innych i nieustannie tęskniący za wyjściem z cienia i ciepłym blaskiem reflektorów, kurczowo trzymający się szablonu własnych przyzwyczajeń a jednocześnie marzący o cudownej odmianie losu, która pozwoli mu na ucieczkę od schematu. Kochający swój zawód i nienawidzący go z tą samą siłą.

Artysta – urzędnik.

„Kontrabasista” to na pozór zabawna sztuka o muzyce i muzykach. W istocie – to poruszająca opowieść o rozpaczliwej, dławiącej ludzkiej samotności. O życiu przepełnionym pragnieniem akceptacji i uznania, pełnym zahamowań i kompleksów, ukrytych lęków i niespełnionych marzeń. Trochę śmiesznym, trochę smutnym... Zamkniętym w czterech ścianach niewielkiego pokoju. Prawdziwym.

Anna Kulpa
Materiały Teatru
23 maja 2011

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...