Geriatryczni Rebelianci do boju!

"Rebelia" - reż. Ewa Wyskoczyl - Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach

"Rebelia" to konfrontacja aktorów seniorów ze współczesnym, inteligentnym tekstem, którego interpretacji boją się tzw. młodzi, zdolni i odważni. Za Sieniewiczem, bohaterowie mówią i krzyczą głośno o tym, co pomija telewizja, reklamy, poczytne magazyny, politycy czy wykładowcy na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. „Rebelia” zaniepokoi młodych i sprowokuje dojrzałych, rozwali dawny ład i wprowadzi nowy porządek: porządek starych!

Geriatryczną baśń dla dorosłych, na podstawie głośnej powieści Mariusza Sieniewicza "Rebelia" zaadaptowała i wyreżyserowała Ewa Wyskoczyl. Na scenie gościnnie młody aktor Michał Piotrowski oraz aktorzy Teatru Śląskiego z kilkudziesięcioletnim scenicznym doświadczeniem: Maria Stokowska, Bogumiła Kożusznik-Kurosadowa, Bernard Krawczyk i Roman Michalski. Wszyscy artyści są gotowi zmierzyć się z ironiczną opowieścią o pewnej antyutopijnej wyspie dyktatora Wielkiego Bobasa.

„Praca nad tym tekstem stała się niezwykłą, ale i niebezpieczną przygodą. To zetknięcie silnych, wyrazistych, scenicznych osobowości, wspaniałych ludzi, świadomych, że nie robimy kolejnej sentymentalnej produkcji o pensjonacie dla starych aktorów."
Ewa Wyskoczyl
(fragment tekstu do teatralnego programu)

„Niczego nie oczekuję, jestem otwarty na zachwyt i niesmak. Jeśli choć jeden widz poczuje w trakcie spektaklu, że warto zostać Robespierre'em o lasce i spuścić łomot młodości, to znak, że trud aktorów i twórców opłacił się".
Mariusz Sieniewicz
(fragment tekstu do teatralnego programu)

Ewa Wyskoczyl
Reżyserka teatralna, filolożka. Założycielka autorskiego Teatru ZL, w którym zrealizowała m.in. „Piaskownicę" wg Michała Walczaka (2005), „Skazę" Marzeny Brody (2006), „Silesia bus - Lepsi" wg Jekatieriny Narszi (2007), „Zarah" Piotra Żebro (2007), „Króla Olch" wg Johanna Wolfganga von Goethego i Mirona Białoszewskiego (2010, koprodukcja z MAAT Projekt), „Dulska forever" wg Gabrieli Zapolskiej (2011). Ostatnio reżyserowała „Doriana" (2013) w Teatrze Nowym w Łodzi i „Jasieńskiego" w Narodowym Teatrze Starym w Krakowie (2014). Otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia. W 2012 roku uhonorowana specjalną nagrodą Złotej Maski Województwa Śląskiego „za autorską koncepcję i znaczące realizacje".

Mariusz Sieniewicz "Rebelia", reż. Ewa Wyskoczyl, prparmiera 27 marca, Scena Kameralna, bilety od 20 do 55 zł.

(-)
Materiał Teatru
22 marca 2014

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...