Gershwin w Białymstoku

George Gershwin - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

Opera i Filharmonia Podlaska zaprasza na koncert symfoniczny z muzyką George\'a Gershwina już w najbliższy piątek 17 lutego o godzinie 19:00. Podczas wieczoru Orkiestrze Opery i Filharmonii Podlaskiej towarzyszyć będzie popularny i ceniony pianista - Waldemar Malicki. Koncert poprowadzi pierwszy dyrygent filharmoników białostockich - Jakub Chrenowicz.

Ten młody i niezwykle utalentowany dyrygent zachwycił zarówno publiczność, jak i muzyków Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej już od swoich pierwszych wystąpień na estradzie OiFP. Dyrygent równie entuzjastycznie wypowiadał się o zespole filharmoników – o jego kreatywności i chęci twórczego rozwoju. Rezultaty ich dalszej współpracy będziemy mieli okazję poznać już w ten piątek.

Program koncertu wypełnią wyłącznie utwory George’a Gershwina. Usłyszymy  największe hity kompozytora: Uwerturę kubańską, „Błękitną rapsodię”, Poemat symfoniczny „Amerykanin w Paryżu” oraz Koncert fortepianowy F-dur.
Amerykański kompozytor i pianista George Gershwin (1898-1937), należący do najpopularniejszych twórców XX wieku, łączy w swej twórczości muzykę rozrywkową i poważną. Światowy rozgłos zdobył głównie dzięki rozrywkowym kompozycjom symfonicznym, przebojom musicalowym i filmowym oraz opartej na wątkach murzyńskich operze „Porgy and Bess”.

W utworach Gershwina przenikają się łatwo rozpoznawalne elementy jazzu, które w połączeniu z muzyką symfoniczną i sceniczną przynoszą nowe, oryginalne i zaskakujące efekty. To właśnie swoiste zatarcie granic między muzyką jazzowo-rozrywkową, a symfoniczną, było świadectwem twórczej ambicji Gershwina – próbą stworzenia narodowej muzyki amerykańskiej.

Niekwestionowaną gwiazdą piątkowego wieczoru będzie Waldemar Malicki, uznawany za jednego z najbardziej wszechstronnych polskich pianistów. Artysta znany jest z  autorskich programów pełnych wirtuozerii i muzycznego humoru.

W Operze i Filharmonii Podlaskiej Waldemar Malicki wystąpi tym razem w repertuarze klasycznym.

Piątkowy wieczór warto spędzić w Operze i Filharmonii Podlaskiej.

Koncert symfoniczny:

17 lutego 2012 r. | godz. 19:00, Sala Koncertowa OiFP

Wykonawcy:
Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej
Jakub Chrenowicz – dyrygent
Waldemar Malicki – fortepian

Program:

Georg Gershwin (1898-1937)

Uwertura kubańska
Koncert fortepianowy F-dur
„Błękitna rapsodia”
Poemat Symfoniczny „Amerykanin w Paryżu”

(-)
Materiały OiFP
15 lutego 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia