Ginczanka - historia pięknej poetki

"Ginczanka - przepis na prostotę życia" - reż. Anna Gryszkówna - Teatr na Plaży, Teatr Łaźnia

Teatr na Plaży zaprasza w lutym na prapremierę spektaklu "Ginczanka - przepis na prostotę życia" w reżyserii Anny Gryszkówny, realizowanego w koprodukcji z Teatrem Łaźnia Nowa z Krakowa.

Historię Zuzanny Ginczanki opowie Agnieszka Przepiórska. Sopocka premiera odbędzie się 8 i 9 lutego, natomiast krakowska 6-8 marca.

Ginczanka była piękna, utalentowana i podziwiana. "Tuwim w spódnicy", "Gwiazda Syjonu", "Królowa Złego Wyglądu", "Murzynka z Równego", "Rachela z Wesela Wyspiańskiego". Żydówka, Rosjanka, Cyganka czy jednak Polka?

Chciała być Polką i do tej wyśnionej, wymarzonej Polski całe życie ją ciągnęło. Do języka, ludzi, książek i miejsc.

Nawet wtedy, gdy jako studentka musiała poddać się hańbiącemu gettu ławkowemu, w samym centrum ukochanej ojczyzny.

Zuzanna Ginczanka (właściwie Sara Polina Gincburg) jako poetka, również nie miała łatwo. Skamandryci, przecież to forma męska, męska zabawa, męskie rymy, męskie scenariusze. Mężczyźni widzieli w niej trofeum, ciało, dziewczynę, z którą warto się pokazać, ale niekoniecznie dyskutować.

W 1934 roku jej wiersz Gramatyka został wyróżniony na Turnieju Młodych Poetów ogłoszonym przez "Wiadomości Literackie". Studiowała pedagogikę na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego, aktywnie uczestniczyła w życiu literackim i towarzyskim. Przyjaźniła się z Julianem Tuwimem i Witoldem Gombrowiczem.

Publikowała w "Wiadomościach Literackich", "Ska-mandrze" i "Szpilkach". W1936 wydała swój jedyny tomik poezji "O centaurach".

Przez ostatni rok życia w Krakowie nie wychodziła z mieszkania, jej "ormiańskie papiery" wydawały się jej zbyt słabe. Jesienią 1944 aresztowało ją gestapo. Została rozstrzelana na dziedzińcu więzienia przy Montelupich, zaledwie kilka tygodni przed wejściem do Krakowa Armii Czerwonej.

Jako mała dziewczynka Zuzanna, zwana przez babcię Sanoczką, klęczała przebrana za anioła, w sklepie w Równem. Żywa reklama zbliżających się świąt. Może więc jej życie, to życia anioła, zesłanego w złym czasie i w złym miejscu. Anioła w Sodomie. Po którym pozostał proch rozsypany na krakowskich wzgórzach i słowa.

W spektaklu wystąpi Agnieszka Przepiórska. Tekst: Piotr Rowicki, reżyseria Anna Gryszkówna, scenografia, kostium: Anna Maria Karczmarska, muzyka: Michał Lamża. Produkcja: Teatr na Plaży (Sopot), Teatr Łaźnia Nowa (Kraków). Spektakl został zrealizowany przy udziale środków Miasta Sopotu.

8.02,19.00 i 9.02,18.00, Teatr na Plaży, aL Mamuszki 2, Sopot, bilety 30- 35 zł. Więcej szczegółów: www.teatrnaplazy.pl

(-)
Dziennik Bałtycki
27 stycznia 2020
Portrety
Anna Gryszkówna

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...