Giuseppe Verdi w Operze Krakowskiej

"Requiem" - reż. Laco Adamik - Opera Krakowska

29 października na Dużej Scenie przy ul. Lubicz 48 odbędzie się "Requiem" Giuseppe Verdiego. Kolejne wykonanie koncertu zaplanowano na 30 października br. Patronat honorowy nad spektaklami objął Jego Eminencja ks. Stanisław Kardynał Dziwisz. Partnerami projektu jest Województwo Małopolskie oraz Miasto i Gmina Kraków. Krakowska realizacja dzieła Verdiego będzie pierwszą w historii Opery Krakowskiej. Spektakl powstał we współpracy z Chórem Mieszanym Katedry Wawelskiej i Chórem Kameralnym Capella Cracoviensis

Verdi skomponował "Requiem" w pełnym rozkwicie swych sił twórczych, gdy jego mistrzostwo osiągnęło punkt kulminacyjny. Sam wiedział, że dzieło przewyższa to, co dotychczas skomponował.

Requiem - to dzieło sakralne zbudowane z trzech części: wstępu (Requiem i Kyrie), zróżnicowanej, 9-cio członowej części głównej (Dies irae) oraz rozbudowanego epilogu (Offertorium, Sanctus, Agnus Dei, Lux aeterna i kończące dzieło, wcześniej skomponowane, Libera me). Z drugiej strony muzyka ma charakter “operowy”, co podkreślali niektórzy krytycy. Trudno z tego czynić zarzut kompozytorowi, który był przecież genialnym twórcą operowym.

Rozbudowane fragmenty chóralne Mszy poprzedzały wcześniej skomponowane chóry zakonników i pielgrzymów (Don Carlos, Moc przeznaczenia, Trubadur), kwartet wokalny Mszy – sceny zbiorowe śpiewane przez solistów – bohaterów oper (Rigoletto, Moc przeznaczenia, Bal maskowy, Trubadur, Don Carlos, Aida). Ten zarówno sakralny, jak i operowy charakter dzieła rodził pytania o najodpowiedniejsze miejsce jego wykonania. Jakkolwiek prawykonanie odbyło się w kościele, to kompozytor zdawał sobie sprawę z tego, że muzyka brzmi lepiej w teatrze operowym lub sali koncertowej.

Prawykonanie dzieła odbyło się w Mediolanie, w maju 1874. Pierwsze polskie wykonanie Requiem miało miejsce w Warszawie w Tetrze Wielkim w 1892 roku.

Realizatorzy:
- Laco Adamik, Barbara Kędzierską, Bogusław Nowak – kierownictwo artystyczne
- Tomasz Tokarczyk – kierownictwo muzyczne
- Zygmunt Magiera – przygotowanie chóru

Wykonawcy:
- Izabela Kłosińska (sopran)
- Anna Lubańska (mezzosopran)
- Vasyl Grokholskyi/Tomasz Kuk (tenor)
- Volodymyr Pankiv/Bartosz Urbanowicz (bas)
oraz Orkiestra i Chór Opery Krakowskiej, Chór Mieszany Katedry Wawelskiej, Chór Kameralny Capella Cracoviensis.

Monika Brzegowska
Materiały Teatru
23 października 2010

Książka tygodnia

Ale musicale! Złote stulecie 1918-2018
Wydawnictwo Marginesy
Daniel Wyszogrodzki

Trailer tygodnia