Gliwiccy poeci: Krystyna Łukasik

Krakowski Salon Poezji w Gliwickim Teatrze Muzycznym

W ramach Krakowskiego Salonu Poezji w 2015 roku Gliwicki Teatr Muzyczny zaprezentuje twórczość poetów związanych z Gliwicami: Juliana Kornhausera, Krystyny Łukasik, Tadeusza Różewicza, Anny Rudawcowej, Krzysztofa Siwczyka, Jana Strządały i Adama Zagajewskiego.

Krystyna Łukasik jest poetką urodzoną we Lwowie. Liceum i studia ukończyła we Wrocławiu, a w latach 60. ubiegłego wieku przeprowadziła się do Gliwic. Jej utwory znajdują się w kilku antologiach poezji, między innymi: "Krzyż - drzewo kwitnące" pod red. Magdaleny i Jerzego Koperskich. Jest autorką słuchowiska "NZ-16", emitowanego w 1 Programie PR w ramach Teatru Polskiego Radia. W 2012 roku otrzymała Nagrodę Prezydenta Gliwic w dziedzinie kultury za całokształt twórczości. Wydała tomiki wierszy: "Dwie prawdy", "Trzecia prawda" i "Znowu prawda".

"- Oto mój kolejny tomik.
- Może ktoś zapytać dlaczego znowu o prawdzie i czy Autorka zawsze mówi prawdę.
- Dlatego takie przesłanie, że za dużo w świecie pozorów, fałszu, kłamstwa. A co do mojej prawdomówności, staram się taką zawsze zachować, ale wyjątkowo muszę coś zataić lub złagodzić. Przecież natura dała mi, jak i innym, instynkt samozachowawczy, a poza tym przez zbytnią szczerość można kogoś skrzywdzić.
- Najważniejsi są dla mnie Czytelnicy wnikliwi, którzy mówią: ty piszesz dla inteligentnych ludzi prawdę nie zafałszowaną pustosłowiem."

Podczas Krakowskiego Salonu Poezji w Gliwicach zostanie zaprezentowany autorski wybór wierszy wydanych i jeszcze nie publikowanych. Oprócz poetki wystąpi znakomita aktorka Teatru Śląskiego - Barbara Lubos, laureatka Nagrody Artystycznej Złota Maska, Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu i Nagrody im. Elżbiety Czyżewskiej dla najlepszej aktorki na Nowojorskim Festiwalu Filmów Polskich za główną rolę w filmie "Ewa". Barbara Lubos zaśpiewa też piosenki Marka Grechuty i Agnieszki Osieckiej. Towarzyszyć jej będzie muzyk jazzowy i aranżer Adam Snopek, laureat I nagrody Międzynarodowego Konkursu Improwizacji Jazzowej w Katowicach.

BILETY wstępu: 2 zł - Szczegóły: www.teatr.gliwice.pl

(-)
Materiał Teatru
2 stycznia 2015

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia