Gliwicki Nowy Świat zaprasza

"Anna Karenina" - Gliwicki Teatr Muzyczny

Jedna z największych powieści w historii światowej literatury, dzieje tragicznej miłości ukazane na tle barwnej panoramy Rosji II poł. XIX wieku. Anna Karenina jest żoną wysoko postawionego carskiego urzędnika. Jej uczucie do młodego oficera Wrońskiego wybucha nagle i niespodziewanie, przewracając do góry nogami uporządkowany, choć pełen tłumionych namiętności, spokój domu Kareninów.

Lustrem dla niezdrowej i wyniszczającej miłości Anny są dzieje trudnego związku ekscentrycznego Lewina i młodziutkiej Kitty, powoli dojrzewającej do prawdziwego uczucia.

Autorem muzycznej adaptacji "Anny Kareniny" jest Krzysztof Korwin Piotrowski, kierownik artystyczny GTM. Muzykę do spektaklu napisał Andrzej Zarycki, kompozytor związany z krakowską Piwnicą pod Baranami. Całość wyreżyserował również krakowianin, Józef Opalski, znany na Śląsku m.in. jako autor chorzowskiej inscenizacji "Człowieka z La Manchy", a choreografię przygotował Jacek Badurek, współautor sukcesu warszawskich "Kotów" i gliwickiej "42nd Street".

Czas trwania spektaklu: 3 godz. 10 min., 2 przerwy

28 lutego 2014 /piątek/ godz. 18.00
1 marca 2014 /sobota/ godz. 18.00
- scena GTM przy Nowym Świecie

W Teatrze „Nowy Świat" trwają próby do musicalu „Wakacje Don Żuana", którego akcja toczy się w Hiszpanii, na Kubie i w Indiach. Teatr – jak to w czasach kryzysu – ma tarapaty finansowe, więc dyrektor Gabarini powierza więc główną rolę amatorowi, właścicielowi fabryki gwoździ – Prezesowi Karolowi, który daje pół miliona na premierę musicalu pod warunkiem zagrania w nim głównej roli. Czeka go jednak niełatwe zadanie: musi poradzić sobie z jednej strony z niesforną bracią teatralną – inspicjentami, choreografami, korepetytorami, reżyserami, którzy chcą Bóg wie czego od biednego biznesmena – zaś z drugiej z własną rodzinką, podejrzliwie spoglądającą na kaprysy Karola, które mogą skończyć się bankructwem dającego im utrzymanie przedsiębiorstwa.

Krzysztof Korwin-Piotrowski, autor libretta „Wakacji Don Żuana" i kierownik artystyczny Gliwickiego Teatru Muzycznego, zatroszczył się, by uważny widz rozpoznał w sztuce wiele odniesień do dwóch dramatów Moliera: „Mieszczanina szlachcicem" oraz „Don Juana". Zamiast losów bogatego mieszczanina Pana Jourdain, marzącego o dostaniu się do wyższych sfer, widz GTM będzie oglądać Prezesa, który marzy o artystycznej sławie i wciela się na scenie w Don Żuana, przeżywając przy tym wiele trudnych i zabawnych sytuacji.

Teksty piosenek do „Wakacji..." napisał Michał Rusinek, krakowski poeta, autor popularnych wierszy dla dzieci i limeryków, znany również jako sekretarz Wisławy Szymborskiej, a muzykę skomponował Marek Kuczyński, wzięty kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Reżyserii musicalu podjęła się Anna Polony, znakomita aktorka polskiego teatru, zaś wystąpią w nim soliści i aktorzy Gliwickiego Teatru Muzycznego: Michał Musioł oraz Wioletta Białk, Jolanta Kremer, Jerzy Bytnar, Jerzy Gościński, Andrzej Skorupa i inni.

Czas trwania spektaklu: 2 godz. 10 minut (1 przerwa)

2 marca 2014 /niedziela/ godz. 17.00 - scena GTM przy Nowym Świecie

Bilety: od 22 do 37 zł

Rezerwacja i sprzedaż biletów: www.teatr.gliwice.pl

 

(-)
Materiał Teatru
26 lutego 2014

Książka tygodnia

Sześć opowieści o tym, jak godnie przeżyć życie
Agencja Dramatu i Teatru "Adit"
Tomasz Kaczorowski

Trailer tygodnia