Gloria Artis dla Cracovia Danza

Odznaczenia wręczył wicewojewoda małopolski, Józef Gawron

Krakowski balet dworski uczcił Międzynarodowy Dzień Tańca galą w Teatrze Variéte. - Chociaż spodziewaliśmy się medalu na nasze dziesięciolecie, które świętowaliśmy w ubiegłym roku, przyznany dzisiaj cieszy nie mniej - mówi dyrektorka zespołu Cracovia Danza, Romana Agnel.

Tancerka i choreografka, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w Teatrze Variété, została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

- Kiedy zaczynaliśmy, wszyscy robili wszystko. Nie było mowy o skupieniu się wyłącznie na tańcu. Każdy zajmował się finansowaniem, poszukiwaniem kontaktów, walką o sale na występy - wspomina początki pracy zespołu Romana Agnel.

Po 11 latach działalności Balet Dworski Cracovia Danza ma na swoim koncie ponad 40 premier, a jego twórczyni została obsypana nagrodami i wyróżnieniami. Teraz do tej bogatej listy dołączyło prestiżowe wyróżnienie: Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal otrzymał również tancerz zespołu - Dariusz Brojek.

Odznaczenia wręczył wicewojewoda małopolski, Józef Gawron. - Myślę, że takie wyróżnienie dla zespołu, który wciąż buduje swoją pozycję, jest nawet ważniejsze niż dla artystów, którzy od lat funkcjonują w polskiej przestrzeni kulturalnej - mówi Agnel. - To sygnał, że nasza praca jest istotna i doceniana - dodaje.

Chociaż Romana Agnel z nagrody się cieszy, w tej radości jest kropla goryczy. Zespół bowiem wciąż nie ma swojego stałego miejsca, w którym mógłby grać repertuarowe spektakle. - Życzyłabym nam możliwości częstszych i bardziej stałych występów. Jednak władze miasta najwyraźniej nie widzą potrzeby znalezienia dla nas budynku czy choćby sali. Mam nadzieję, że nagroda pomoże zmienić tę sytuację. W końcu nagrody po to są - mówi dyrektorka zespołu Cracovia Danza.

Aleksandra Suława
Dziennik Polski
15 maja 2017

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...