Gloria Artis dla Cracovia Danza

Odznaczenia wręczył wicewojewoda małopolski, Józef Gawron

Krakowski balet dworski uczcił Międzynarodowy Dzień Tańca galą w Teatrze Variéte. - Chociaż spodziewaliśmy się medalu na nasze dziesięciolecie, które świętowaliśmy w ubiegłym roku, przyznany dzisiaj cieszy nie mniej - mówi dyrektorka zespołu Cracovia Danza, Romana Agnel.

Tancerka i choreografka, podczas obchodów Międzynarodowego Dnia Tańca w Teatrze Variété, została odznaczona Brązowym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

- Kiedy zaczynaliśmy, wszyscy robili wszystko. Nie było mowy o skupieniu się wyłącznie na tańcu. Każdy zajmował się finansowaniem, poszukiwaniem kontaktów, walką o sale na występy - wspomina początki pracy zespołu Romana Agnel.

Po 11 latach działalności Balet Dworski Cracovia Danza ma na swoim koncie ponad 40 premier, a jego twórczyni została obsypana nagrodami i wyróżnieniami. Teraz do tej bogatej listy dołączyło prestiżowe wyróżnienie: Brązowy Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Medal otrzymał również tancerz zespołu - Dariusz Brojek.

Odznaczenia wręczył wicewojewoda małopolski, Józef Gawron. - Myślę, że takie wyróżnienie dla zespołu, który wciąż buduje swoją pozycję, jest nawet ważniejsze niż dla artystów, którzy od lat funkcjonują w polskiej przestrzeni kulturalnej - mówi Agnel. - To sygnał, że nasza praca jest istotna i doceniana - dodaje.

Chociaż Romana Agnel z nagrody się cieszy, w tej radości jest kropla goryczy. Zespół bowiem wciąż nie ma swojego stałego miejsca, w którym mógłby grać repertuarowe spektakle. - Życzyłabym nam możliwości częstszych i bardziej stałych występów. Jednak władze miasta najwyraźniej nie widzą potrzeby znalezienia dla nas budynku czy choćby sali. Mam nadzieję, że nagroda pomoże zmienić tę sytuację. W końcu nagrody po to są - mówi dyrektorka zespołu Cracovia Danza.

Aleksandra Suława
Dziennik Polski
15 maja 2017

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia