Gmina woli sprzedać

samorząd województwa chce przejąć siedzibę Teatru Wierszalin

Samorząd województwa podlaskiego, któremu podlega ceniony w kraju i za granicą Teatr Wierszalin, chce przejąć od gminy Supraśl siedzibę tego teatru i ją wyremontować. Taką propozycję zarząd województwa złożył we wtorek (6.03) burmistrzowi Supraśla.

Gmina woli jednak ten obiekt samorządowi sprzedać.

Drewniany, zabytkowy budynek, w którym mieści się teatr wymaga generalnego remontu. Obiekt należy do gminy Supraśl, która użycza go samorządowi na potrzeby Wierszalina.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił we wtorek na konferencji prasowej w Białymstoku, że aby teatr mógł dalej funkcjonować w tym budynku, remont jest w najbliższym czasie konieczny, bo obiekt jest w złym stanie technicznym. Deklarował, że po przejęciu obiektu - symbolicznym lub nieodpłatnym, nie precyzował jakim - samorząd sfinansuje remont. Jego koszt to około 1 mln zł.

Burmistrz Supraśla ma inną koncepcję. Wolałby sprzedać samorządowi województwa tę nieruchomość, na co zarząd województwa nie chce się zgodzić. Według najnowszej wyceny, nieruchomość o powierzchni ok. 3 tys. metrów kwadratowych z budynkiem teatru, została wyceniona na ponad 700 tys. zł. Władze Supraśla chcą sprzedać obiekt samorządowi województwa za połowę tej sumy. Marszałek mówił dziennikarzom, że nie ma mowy o kupnie, bo nie jest to obiekt komercyjny, ponadto służy celom kulturalnym.

"Dla nas nie do przyjęcia jest mowa o jakichkolwiek pieniądzach, które miałby samorząd wojewódzki wyasygnować za tak przeprowadzoną transakcję" - powiedział marszałek Dworzański o propozycji gminy Supraśl.

"Wtorkową propozycją marszałka mają się zająć radni Supraśla na sesji w kwietniu" - powiedział burmistrz Supraśla Radosław Dobrowolski. Burmistrz przypomniał, że dwa lata temu radni Supraśla zgodzili się na umowę darowizny nieruchomości, ale pod warunkiem, że znajdzie się tam zapis o tym, że obiekt będzie przeznaczony wyłącznie na potrzeby Wierszalina. Do porozumienia nie doszło. Marszałek mówił we wtorek, że nie ma zgody na taki warunek, bo nie jest w stanie zagwarantować, że za jakiś czas dyrektor Wierszalina Piotr Tomaszuk będzie chciał dalej prowadzić teatr w tym miejscu. Stąd powstała propozycja dodatkowego zapisu, że obiekt byłby przekazany na Wierszalin lub inną placówkę kulturalną samorządu województwa. Radni Supraśla się na to nie zgodzili.

"A my byśmy to chcieli przekazać na cele Teatru Wierszalin, a nie na inne cele i tu wynika problem" - mówi Dobrowolski i podkreśla, że gmina musi mieć takie gwarancje, niezależnie od tego, w jaki sposób budynek byłby przekazany. "My chcemy mieć Teatr Wierszalin a nie po prostu - nie wiem - garderobę Opery Podlaskiej albo rekwizytornię Teatru Dramatycznego" - powiedział Dobrowolski. Powtórzył, że władzom Supraśla zależy na tym, by Teatr Wierszalin działał dalej w tym miasteczku. Zaznaczył jednak, że oba samorządy są zmuszone prowadzić racjonalną gospodarkę finansami. "Nie ma nic za darmo" - dodał.

Marszałek województwa podlaskiego Jarosław Dworzański mówił dziennikarzom, że wspólną intencją zarówno samorządowych władz województwa podlaskiego, współfinansującego Teatr Wierszalin Ministerstwa Kultury, jak i władz Supraśla jest, by Teatr Wierszalin pozostał w Supraślu, bo jego charakter wpisuje się w klimat tego miejsca. Zaznaczył jednocześnie, że umowa pomiędzy samorządem województwa, a gminą Supraśl w sprawie siedziby Wierszalina obowiązuje do końca 2014 r. i jeśli do tego czasu nie uda się wypracować porozumienia i nie dojdzie do remontu budynku teatru, to z odpowiednim wyprzedzeniem "trzeba byłoby pomyśleć, by Teatr Wierszalin przenieść w inne miejsce". Podkreślał, że obecnie nie ma koncepcji, by Teatr Wierszalin przenieść z Supraśla gdzieś indziej.

Teatr Wierszalin został założony w 1991 r., jego współtwórcą był Piotr Tomaszuk. Tomaszuk jest jego dyrektorem do dziś. 1 lutego 2006 roku teatr stał się jednostką kultury podległą samorządowi województwa podlaskiego. Zgodnie z obowiązującymi ustaleniami jest w połowie finansowany przez samorząd województwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Z Piotrem Tomaszukiem nie udało się we wtorek skontaktować. (PAP, oprac. kjs)

(-)
PAP
12 marca 2012

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia