Gołda Tencer i Boy-Żeleński

16. Warszawa Singera. Festiwal Kultury Żydowskiej

1 września podczas XVI Festiwalu Warszawa Singera Gołda Tencer odebrała Nagrodę im. Tadeusza Żeleńskiego-Boya 2019. Wręczenie lauru odbyło się w Teatrze Kwadrat podczas promocji autobiografii laureatki pt. "Jidisze mame" w Teatrze Kwadrat.

Nagrodę w imieniu polskiej sekcji AICT wręczali Marzena Dobosz i Tomasz Miłkowski, który powiedział m.in w laudacji, że to laudacja nieustająca: "to niekończąca się opowieść o wytrwałej walce artystki, "odnowicielki życia żydowskiego i życia kultury Żydów w Polsce", jak to określił trafnie Remigiusz Grzela, nie tylko o przetrwanie, ale stabilny rozwój i nowoczesne oblicze współczesnego teatru żydowskiego w Polsce.

Stąd też utrata siedziby Teatru Żydowskiego przy placu Grzybowskim, choć strata niebywała, nie wytrąciła jej cugli z rąk - nadal powozi wozem teatralnym Żydowskiego niczym wozem Tespisa, który jeszcze silniej niż w przeszłości splata się z działaniami innych scen, przenika je, pojawiając się w nieoczekiwanych przestrzeniach i konfiguracjach, nie tylko przy okazji festiwalu Singera. Ta budząca szacunek praca i wiara w sukces już owocuje.

Teatr pod jej ręką rozkwita, oferując widzom głębokie przeżycia i nowe krajobrazy, łącząc tradycję z nowoczesnością, przełamując bariery pokoleniowe i estetyczne".

 

(-)
Materiał organizatora
9 września 2019
Portrety
Gołda Tencer

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia