Gołębia inspiruje

"Portret z magnolią" - reż. Marek Zgaiński - Mój Teatr w Poznaniu

Przedstawienia, warsztaty, zwiedzanie z przewodnikiem ulicy Gołębiej - to tylko niektóre atrakcje, jakie od piątku czekają na mieszkańców Poznania w związku z akcją "Gołębia inspiruje". Jej organizatorzy chcą do końca września ożywić ulicę położoną blisko Starego Rynku.

"Gołębia to najbardziej zapomniana uliczka w centrum, która ma niesamowity potencjał. Tutaj jest wspaniały klimat i ludzie, którzy potrafią się zjednoczyć i zrobić coś nie tylko dla siebie, ale też dla innych ludzi" - powiedział w rozmowie z PAP członek Rady Osiedla Stare Miasto Jan Zujewicz.

Od piątku do końca września na ulicy Gołębiej zaplanowano szereg atrakcji, które mają ożywić to miejsce. W najbliższy weekend będą się odbywać pokazy tańca współczesnego, klasycznego i historycznego przygotowane przez uczniów znajdującej się na ulicy Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej, którym pomogą goszczący w Poznaniu młodzi tancerze z Tel-Awiwu.

Przez najbliższe trzy miesiące na Gołębiej odbywać się będą warsztaty związane m.in. aranżacją wnętrz, szkołą rysunku. W lipcu odbędzie się przedstawienie "Portret z Magnolią" z repertuaru Mojego teatru, a na wrzesień zaplanowano recital skrzypka Piotra Pławnera. W ostatnie środy miesiąca, począwszy od czerwca, odbywać się pokazy filmów.

Jednym z najbardziej interesujących, zdaniem organizatorów, punktów akcji będzie zwiedzanie ulicy z przewodnikiem. Na najbliższe trzy miesiące zaplanowano cztery 45-minutowe spotkania, podczas których zainteresowani będą mogli poznać historię ulicy.

Gołębia to ulica, która kilkaset lat temu biegła przy murach miejskich i dopiero przybycie w to miejsce jezuitów spowodowało, że zyskała ona prestiż. Podczas zwiedzania chcemy opowiedzieć nie tylko o tej historii, ale również pokazać stare zdjęcia, mniej znane grafiki i pokazać, że to miejsce kryje bardzo dużo tajemnic - powiedziała przewodniczka wycieczek Paulina Ratkowska.

"Gołębia inspiruje" to jedno z kilku wydarzeń związanych z próbą ożywienia ulic znajdujących się niedaleko płyty Starego Rynku. W maju odbył się festyn na ul. Żydowskiej, teraz kolejne ulice planują podobne działania.

(-)
(PAP)
5 lipca 2013
Portrety
Marek Zgaiński

Książka tygodnia

Wszyscy o nas mówią
Biblioteka Poezji Współczesnej (WBPiCAK)
Patrycja Sikora

Trailer tygodnia