Gombrowicz na deskach Polskiego

"Kronos" - reż. Krzysztof Garbaczewski - Teatr Polski we Wrocławiu

"Kronos", spektakl inspirowany intymnym dziennikiem Witolda Gombrowicza, to najnowsza produkcja wrocławskiego Teatru Polskiego. Premiera przedstawienia w reżyserii Krzysztofa Garbaczewskiego odbędzie się w niedzielę 15 grudnia.

"Kronos" to wydane w maju tego roku bardzo osobiste zapiski Witolda Gombrowicza, które autor "Trans Atlantyku" prowadził od 1953 r. aż do śmierci w roku 1969.

Spektakl wrocławskiego Teatru Polskiego nie jest adaptacją książki. Tekst Gombrowicza posłużył twórcom spektaklu jako inspiracja m.in. do poszukiwań odpowiedzi na pytanie o szczerość w tworzeniu własnych biografii.

Reżyser przedstawienia Krzysztof Garbaczewski przyznał we wtorek podczas próby prasowej, że "Kronos" jest tekstem, który bardzo trudno wystawić w teatrze. - Nie rozpisaliśmy tego teksu na dialogi, a zawarte w nim pęknięcia wypełniliśmy własnymi biografiami - mówił reżyser.

Zdaniem Garbaczewskiego tekst Gombrowicza skłania do postawienia pytań o szczerość wobec samego siebie. - Gombrowiczowski "Kronos" to ciekawy konstrukt tożsamości, który wydaje się nagle bardzo współczesny. Wystawić dziś "Kronosa" w teatrze to tak jak wystawić czyjś profil na Twitterze czy Facebooku. To zaś rodzi pytania o konstrukcję naszych biografii, o znaczenie intymności i szczerości wobec siebie - mówił reżyser.

"Kronos" w reżyserii Garbaczewskiego będzie 574. premierą wrocławskiego Teatru Polskiego. Premiera odbędzie się na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego.

(-)
Materiał Teatru
11 grudnia 2013

Książka tygodnia

Banksy
Wydawnictwo ARKADY
Praca zbiorowa

Trailer tygodnia