Górowskiego świat plakatów

Plakaty Górowskiego u Solskiego

W foyer Teatru im. . Solskiego w Tarnowie prezentowana jest wystawa plakatów prof. Mieczysława Górowskiego pt. "Górowski teatralnie. I nie tylko". Plakaty wybitnego artysty oglądać można do 19 października br.

Zmarły przed czterema laty w wieku 70 lat Mieczysław Górowski jest absolwentem Liceum Technik Plastycznych w Tarnowie oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po uzyskaniu dyplomu pozostał na uczelni i rozpoczął pracę dydaktyczną. W 1992 r. otrzymał stanowisko profesora ASP, a w 2001 r. - tytuł profesora sztuk plastycznych. Jednocześnie oddawał się pracy artystycznej, prowadząc m.in. "Pracownię projektowania alternatywnego". Specjalizował się przede wszystkim w plakatach teatralnych, filmowych i reklamowych, a także portretowych - stworzył ich ponad 400, w tym kilkanaście do inscenizacji realizowanych w Tarnowskim Teatrze za czasów dyrekcji Ryszarda Smożewskiego. Mistrzostwo Górowskiego w sztuce plakatu jest wysoko cenione na świecie i było wielokrotnie nagradzane, był też często zapraszany z wykładami do renomowanych uczelni artystycznych na całym świecie. Prestiżowy japoński magazyn "Idea" umieścił Mieczysława Górowskiego wśród 100 najlepszych grafików świata.

Na wystawie w teatralnym foyer można podziwiać 29 plakatów prof. Górowskiego, pochodzących ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Tarnowie oraz archiwum Tarnowskiego Teatru.

BSK
Temi
0

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...