Gorzka refleksja o świecie i ludzkiej naturze

„Rigoletto" - aut. Giuseppe Verdi - reż. Romuald Wicza-Pokojski - Opera Bałtycka w Gdańsku

Premiera „Rigoletta" w Operze Bałtyckiej. Opera Bałtycka sięga po jedno z najważniejszych dzieł operowego kanonu. Rigoletto Giuseppe Verdiego będzie miało premierę na gdańskiej scenie 3 czerwca 2023.

Gdańską inscenizację przygotowują Yaroslav Shemet (kierownik muzyczny), Romuald Wicza-Pokojski (reżyseria) i Hanna Wójcikowska-Szymczak (scenografia i kostiumy).

Tytułowy Rigoletto to książęcy błazen – postać, jak często bywa w działach Verdiego, wymykająca się jednoznacznej ocenie. Wokół niego skupiona jest akcja opery, pełna ludzkiego dramatu i skrajnych emocji. Niezwykle sugestywna muzyka Verdiego sprawia, że zawarta w libretcie gorzka refleksja o świecie i naturze ludzkiej staje się jeszcze wyraźniejsza. Z opery pochodzi też jedna z najsłynniejszych arii operowych – La donna è mobile hitem stała się tuż po premierze i pozostała nim do dziś.

Realizatorzy gdańskiej inscenizacji zdecydowali się przenieść akcję opery w bliżej nieokreślony czas i miejsce, skupiając uwagę na mechanizmach, według których działają małe społeczności – nieuniknionej hierarchizacji, wykształcania się zależności. Przede wszystkim jednak skupiają się na moralności i systemie wartości, który jednostka wnosi do powstającej społeczności, a która nie zawsze odpowiada tradycyjnym normom społecznym.

"Rigoletto" to tytuł, który dość regularnie powraca na operowe sceny całego świata. Również w Operze Bałtyckiej do tej pory przygotowanych zostało kilka inscenizacji dzieła: 1962 – Jerzy Katlewicz (kierownictwo muzyczne), Ryszard Slezak (reżyseria); 1990 – Zbigniew Bruna (kierownictwo muzyczne), Kari Vilenius (reżyseria); 2007 - Jerzy Przybylski (kierownictwo muzyczne), Marek Weiss (reżyseria); 2017 (semi-stage) – Tomasz Tokarczyk (kierownictwo muzyczne), Tomasz Podsiadły (reżyseria).

fot. Krzysztof Mystkowski/KFP/mat. teatru

Partnerem wydarzeń artystycznych w Operze Bałtyckiej w 2023 roku jest „Ruch Muzyczny".

(-)
Materiał Opery Bałtyckiej
23 maja 2023

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...