Gorzów pachnie żużlem...

"Zapach żużla" - reż. Jacek Głomb - Teatr im. J. Osterwy w Gorzowie Wlkp.

Ryk motocykli gości nie tylko na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy. W kwietniu miała miejsce premiera analogicznej do "Szwoleżerów" Jana Klaty, sztuki dedykowanej sportu żużlowemu. Skupionej przede wszystkim na lokalnym kolorycie Gorzowa Wielkopolskiego. Bo Gorzów żużlem żyje nie od dziś

Tu przyszedł na świat Edward Jancarz, utytułowany motocyklista i trener, drużynowy mistrz świata, którego życie przerwała tragiczna śmierć z rąk własnej żony. Jego historia zainspirowała Jacka Głomba. Reżyser i dyrektor legnickiego Teatru im. Modrzejewskiej wspólnie z Iwoną Kusiak przygotował sztukę luźno odwołującą się do tej legendarnej postaci. 

Spektakl "Zapach żużla" jest w zamyśle Głomba swoistą impresją na temat sportu żużlowego, potocznie kojarzonego z wizerunkiem Gorzowa. Sztuka firmowana przez miejscowy Teatr im. Osterwy opowiada w równym stopniu o życiowych wyborach ludzi związanych z tą dyscypliną, co społecznym rytuale przez nią utrwalanym. Twórcom przedstawienia zależy przede wszystkim na oddaniu atmosfery wokół żużla i ukazaniu ludzkich relacji – stąd liczne rozmowy z byłymi zawodnikami, działaczami oraz innymi osobami, dla których żużel był czymś więcej niż tylko sportem - można przeczytać na witrynie teatru. To fikcyjna opowieść próbująca opisać świat, który od wielu lat fascynuje, wciąga i uzależnia. Jak narkotyk; jak zapach żużla. 

W spektaklu występują m.in. Michał Anioł, Kamila Pietrzak, Jan Mierzyński i Paweł Ceban. Na scenie pojawiają się oczywiście prawdziwe motocykle. Za scenografię odpowiada Małgorzata Bulanda.

W październiku "Zapach żużla" trafi na deski sal teatralnych Żor, Nowej Soli i Głogowa

ŁB
Kulturaonline
29 września 2011

Książka tygodnia

ADAPTACJA. Skrzynka z narzędziami
Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie
Marta Miłoszewska

Trailer tygodnia