Goście Teatru Powszechnego

"Carmen" - reż. Ondrej Šoth - Teatr Narodowy w Koszycach

"Była to piękność oryginalna i dzika, twarz, która zdumiewała w pierwszej chwili, ale której nie można było zapomnieć"...
P. Merimee "Carmen"

Kilka tygodni przed polską prapremierą musicalu "Carmen Latina" Stewarta Trottera i Calluma McLeoda - uwspółcześnionej wersji słynnej opery George’a Bizeta, w reżyserii Tomasza Dutkiewicza (premiera planowana na dużej scenie naszego Teatru już 20 czerwca!), zapraszamy Państwa na baletową wersję  opowieści o pięknej Carmen - kobiecie fascynującej, zmysłowej i nieposkromionej.
Teatr Narodowy - Štátne Divadlo Košice - jest jednym z najważniejszych słowackich teatrów, znanym w Europie ze świetnego zespołu operowego i baletowego.

Przedstawienie w wykonaniu artystów Teatru Narodowego z Koszyc łączy w sobie awanturniczą akcję z realiami zbliżonymi do życia codziennego, żywiołowy hiszpański temperament z wielkimi emocjami, wspaniały, efektowny taniec z niezwykle barwną, nieco egzotyczną muzyką.

Oto, co o "Carmen" Teatru Narodowego z Koszyc pisze autor libretta  oraz reżyser spektaklu i choreograf Ondrej Šoth.

Frapująca fabuła, barwne miejsce akcji, złożoność relacji i ich zmienność, wpływ konwencji społecznych, zmierzający do tragicznego finału. Ogromne znaczenie ma dla mnie muzyka Ščedrina, która jest doskonałą bazą dla teatru tańca. Brakowało mi jednak pewnej realności, namiętności, poszukiwania prawdy w tym głębokim temacie. Szukałem tego przez długi czas, aż wreszcie trafiłem na muzykę zespołu Deep Forest, która wypełniała lukę w modelu Ščedrina. Łącząc obie te warstwy stworzyłem podstawę, na której chciałbym pokazać Carmen z całą jej namiętnością, realnością, wolnością, z występującą w niej wiejską społecznością. Chciałem, by była tak przekonująca, jak to tylko możliwe. Pomijając niektóre postaci z opowiadania Mériméego, uczyniłem fabułę bardziej zwięzłą, skupiając ją wokół czworga głównych bohaterów: Carmen, Joségo, Escamilla i Micaëli. Swego rodzaju katalizatorem ich sytuacji życiowych jest postać Śmierci. Znana na całym świecie opowieść nie zmienia w ten sposób swojej podstawy.

Teatr Narodowy w Koszycach, "Carmen" - spektakl baletowy, reż. Ondrej Šoth, 6 maja godz. 19.00.
Spektakl składa się z dwóch części: baletu do słynnego "Bolera" Maurice Ravela (14 min.) oraz "Carmen" z muzyką George\'a Bizeta, Rodiona Ščedrina i zespołu Deep Forest (60 min.).

(ak)
Materiały Teatru
6 maja 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...