Gościnne spektakle w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim

"Na niby - naprawdę" - reż. Andrzej St. Dziuk - Teatr im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem

Druga połowa stycznia w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim zapowiada się wyjątkowo, a to za sprawą teatrów, których spektakle pojawią się na afiszu GTS. Tym razem organizatorzy pokażą docenione przez publiczność i krytykę spektakle Teatru im. St. I. Witkiewicza w Zakopanem oraz Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

W ramach Weekendu z Teatrem Witkacego zobaczymy w Gdańsku aż cztery spektakle - wszystkie według scenariusza i w reżyserii Andrzeja St. Dziuka, dyrektora zakopiańskiej sceny. Będą to: "Na niby - naprawdę" Félixa Lope de Vegi y Carpio, intrygujący, ciekawy psychologicznie i filozoficznie dramat, eksperymentujący z formami metateatralnymi. Należy on do kategorii comedia de Santos, czyli sztuk opartych na żywotach świętych. Głównym bohaterem jest święty Genezjusz, według legendy zawodowy aktor w czasach prześladowania chrześcijan za czasów Dioklecjana, który nawrócił się w teatrze, grając w sztuce, mającej wyszydzać chrześcijan. Spektakl wzbogaca ciekawa warstwa muzyczna oraz elementy tańca współczesnego. "Na niby - naprawdę" odbędzie się w piątek 23 stycznia o godz. 19.

A już następnego dnia, w sobotę 24 stycznia również o godz. 19 Teatr Witkacego wystawi w GTS "Barabasza" Pära Lagerkvista - spektakl, który jest kontynuacją misteryjnego nurtu przedstawień teatru w Zakopanem. Ograniczona do minimum scenografia, rozrywana z wyczuciem fabularna ciągłość zdarzeń, wyrazista metaforyka wyzwalają w widzach szczególny rodzaj skupienia. "Barabasz" posłuży również jako intelektualna rozgrzewka przed kolejną wyjątkową pozycją tego wieczoru - spektaklu "Witkacy - appendix", złożonego z fragmentów "Niemytych dusz" i "Narkotyków" Stanisława Ignacego Witkiewicza, piosenek napisanych do rozmaitych tekstów i śmiesznych wierszyków Patrona zakopiańskiej sceny oraz z wierszy Rainera Marii Rilkego w przekładzie Mieczysława Jastruna. Zabawne scenki, sytuacje á la Witkacy, zaskakujące rozwiązania czyli bawcie się Państwo, myślcie i śmiejcie razem z nami! Wystąpi tu niemal cały zespół aktorski Teatru Witkacego, z akompaniamentem muzyków grających na żywo, a wszystko to odbędzie się o północy! ("Witkacy-appendix", sobota 24 stycznia godz. 24:00).

Spotkanie z zakopiańską sceną zakończy spektakl "Na przełęczy" (na zdjęciu) według literackiej relacji (reportażu) z wyprawy w Tatry - z czasów, kiedy odkrywano je dla ludzi z nizin - autorstwa Stanisława Witkiewicza, opublikowanej w 1889 roku. To z jednej strony opis obiektywnych i autentycznych trudności, związanych z pokonywaniem przez "turystów" (a jak się do dziś tu w Zakopanem mówi: "panów") nowej przestrzeni tj. Gór; z drugiej - opis bardzo emocjonalny (w stylu modernistycznym) pełen fascynacji Mistyką Gór, kulturą górali, ich muzyką, strojem, budownictwem, hodowlą owiec, obyczajami. Muzykę do spektaklu, autorstwa Zbigniewa Namysłowskiego, wykona Jerzy Chruściński wraz z Kapelą góralską. Choreografię stworzyła Iwona Pasińska z Polskiego Teatru Tańca w Poznaniu.

***

Niezwykłym, historycznym wręcz spotkaniem będą trzy spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy, który wystąpi w Gdańsku po raz pierwszy od blisko 20 lat. W ramach bloku 3 x WTP zobaczymy "Historię brzydoty" (29 stycznia, g. 19:00) w koncepcji, reżyserii, choreografii i scenografii Anny Piotrowskiej i z muzyką Michała Mackiewicza. Przedstawienie Piotrowskiej powstało z inspiracji "Historią brzydoty" Umberto Eco, jednym z kanonicznych dzieł literatury, odnoszącym się do teorii estetyki. Dało ono impuls do postawienia pytania o dzisiejsze kobiece piękno, które ma swoją boginię o imieniu Ana - boginię symetrii, wagi, ciała, rozmiarów, jedzenia, liczenia, dotyku, kości, szkieletu, zera, zanikania. Wykorzystuje słabości i pragnienia, zaciera różnicę pomiędzy iluzją a rzeczywistością, pociąga w krainę anoreksji - miejsce na granicy życia i śmierci.

Kolejny spektakl to "Szatnia" (31 stycznia, g. 19:00) według scenariusza i w reżyserii dyrektora Wrocławskiego teatru Pantomimy Zbigniewa Szymczyka. Powstała ona na motywach fragmentów choreografii z archiwalnych spektakli Henryka Tomaszewskiego, takich jak: "Ziarno i skorupa", "Strzelnica", "Labirynt", "Kobieta", "Menażeria cesarzowej Filissy", "Spór", "Hamlet - ironia i żałoba", "Rycerze króla Artura", "Akcja - sen nocy letniej" czy "Tragiczne gry". Z jednej strony spektakl jest swoistą wyprawą w legendarne już inscenizacje WTP, rodzajem rekonstrukcji, odtwarzania tradycji, mierzenia się z nią i składania jej hołdu - a z drugiej jest próbą zrozumienia na nowo istoty teatru, który stworzył Henryk Tomaszewski.

Jako ostatni, już pierwszego dnia lutego o g. 19:00, zobaczymy "Mikrokosmos", który jest swobodną interpretacją popularnej baśni Hansa Christiana Andersena. Podejmuje dialog ze stereotypem bohatera dziecięcego, sprowadzonego do postawy bezwolnej, pozbawionej charakteru i wpływu na własny los. Calineczka jest tu pretekstem do zderzenia się z tymi wątkami, ale na zasadach, które dyktuje w opowieści bohater ciekawy świata, silny i zdecydowany, dążący do tego, by być sobą i czuć się wolnym. "Mikrokosmos" to jedno z najlepszych przedstawień teatru ruchu w sezonie artystycznym 2011/2012 wg miesięcznika Teatr. Przedstawienie brało udział w programach: Scena dla Tańca IMiT oraz Teatr Polska Instytutu Teatralnego.

***

bilety na spektakle Teatru Witkacego:

strefa A: 75/55 zł (miejsca numerowane na parterze)

strefa B: 50/35 zł (miejsca numerowane na I i II galerii na wprost sceny)

strefa C: 30/15 zł (miejsca nienumerowane na I i II galeriach bocznych - sprzedawane na 45 minut przed spektaklem wyłącznie w kasie GTS)

bilety na spektakle Wrocławskiego Teatru Pantomimy:

strefa A: 50/35 zł (miejsca numerowane na parterze)

strefa B: 40/25 zł (miejsca numerowane na I i II galerii na wprost sceny)

strefa C: 30/15 zł (miejsca nienumerowane na I i II galerii bocznej - sprzedawane wyłącznie w kasie GTS 45 minut przed spektaklem)

--

Wszystkie bilety są do zakupu w kasach Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego, ul. W. Bogusławskiego 1,

codziennie od 14:00 do 19:00.

Rezerwacje: w godzinach otwarcia kas - tel.: 58 351 01 01,

lub bow@teatrszekspirowski.pl

Bilety online: www.bilety.teatrszekspirowski.pl

(-)
Materiał Teatru
23 stycznia 2015

Książka tygodnia

Stanisława Walasiewicz. Medaliści
Wydawnictwo Bosz
Redakcja: Marzena Jaworska

Trailer tygodnia