Gościnne występy jeleniogórskich aktorów

Tadeusz Wnuk i Katarzyna Janekowicz

Sezon 2012/2013 jest dla Tadeusza Wnuka niewątpliwie sezonem udanym – nie tylko dlatego, że premiera sztuki „Blackbird" w reżyserii Grzegorza Brala, w której gra Raya okazała się artystycznym sukcesem, ale także i z tego powodu, że inne przedsięwzięcia tego aktora przyniosły mu uznanie i nagrody.

Tadeusz Wnuk jest jednym z kilku aktorów Teatru Norwida, którzy swoje artystyczne pasje realizują nie tylko na scenie. Ten ceniony aktor jest założycielem Młodzieżowej Sceny  Dramatycznej, przez wiele lat koordynował projekt „Lato w teatrze", jest autorem i realizatorem projektu „Teatr za Murem", który obejmuje działania warsztatowe i resocjalizacyjne z zakresu sztuki teatralnej dla więźniów z problemem alkoholowym. Plonem tej pracy jest spektakl pt. "Przerażenie", zrealizowany na podstawie „Czekając na Godota" Samuela Becketta. Premiera odbyła się w Areszcie Śledczym w Jeleniej Górze i była prawdziwym sukcesem reżysera i wykonawców. Za ten spektakl Kapituła Srebrnego Kluczyka z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru przyznała Tadeuszowi Wnukowi i jego zespołowi nagrodę w kategorii „zjawisko teatralne".

Współpraca z Grzegorzem Bralem zaowocowała także zaproszeniem do współpracy z jego Teatrem Pieśń Kozła. Tadeusz Wnuk wystąpi w najnowszej realizacji Grzegorza Brala pt. „Pieśni Wiśniowego Sadu". Premiera przewidziana jest na 27 czerwca. Trzymamy kciuki!

Oprócz Tadeusza Wnuka, w najnowszym spektaklu Grzegorza Brala zobaczymy także Katarzynę Janekowicz, pamiętną Unę ze spektaklu „Blackbird". Za tę właśnie rolę aktorka otrzymała nagrodę „Srebrny Kluczyk" z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru. Warto dodać, że Katarzyna Janekowicz występuje także gościnnie w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie w spektaklu „Makbet", w którym gra Lady Makbet.

***

Przypomnijmy – Teatr Pieśń Kozła został założony przez Grzegorza Brala i Annę Zubrzycki we Wrocławiu w 1996 r.. Nawiązuje do korzeni sztuki widowiskowej, bada europejską i wschodnią kulturę muzyczną, organizuje wyprawy badawcze. Zespół prowadzi działalność edukacyjną, obok warsztatów także podyplomowe studium aktorskie, które kończy się uzyskaniem dyplomu wyższej uczelni. Teatr Pieśń Kozła jest filialną placówką Wydziału Dramatycznego Manchester Metropolitan University.  Jeleniogórska publiczność miała okazję oglądać spektakl pt. Lacrimosa, prezentowany podczas 39. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych w 2009 roku.

 

Urszula Liksztet
Materiał Teatru
18 maja 2013

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...