Gościnnie na scenie Tarnowskiego Teatru

"Wysocki. Powrót do ZSRR" - reż. Piotr Sieklucki - Teatr Nowy w Krakowie

Na Dużej Scenie Tarnowskiego Teatru gościnnie wystąpi zespół Teatru Nowego z Krakowa ze spektaklem "Wysocki. Powrót do ZSRR" według scenariusza i w reżyserii Piotra Siekluckiego. To znakomite widowisko obejrzeć będzie można 15 listopada o godz.19.

Przedstawienie opowiada przejmująco, ale też z nutką gorzkiego humoru o słynnym radzieckim bardzie Włodzimierzu Wysockim, który na co dzień zmagał się z komunistyczną władzą i bezpieką, ale i z alkoholem, i z morfiną. Muzyczny spektakl powstał w oparciu o zapiski jego żony, aktorki Mariny Vlady "Przerwany lot", na podstawie listów przyjaciół pieśniarza oraz książki "Umierałem sto razy" Zdzisława Korczaka. Ukazuje aktora Teatru na Tagance i autora odważnych antytotalitarnych songów jako człowieka wrażliwego i uwikłanego w trudną do zaakceptowania otaczającą go rzeczywistość

komunistycznej Rosji. To obraz wolnego zbuntowanego poety i zniewolonego przez nałóg zarazem. A w tle codziennej udręki

bohatera, toczonych walk w oparach alkoholu, jawi się polityczna satyra, która wyłania się zarówno ze śpiewanych na scenie pieśni, jak i recytowanych wierszy Majakowskiego czy pompatycznych peanów na cześć partii.

Sieklucki, reżyser i scenarzysta spektaklu oraz odtwórca tytułowej roli w jednym, po prostu fantastyczny. Podjął się zadania wydawałoby się karkołomnego, bo śpiewać po Wysockim jego pieśni to jak grać na lutni po Bekwarku lub na cymbałach po Jankielu. Udało mu się jednak stworzyć postać wyrazistą, charyzmatyczną, śpiewa głosem mocnym, z* powodzeniem naśladując charakterystyczny zachrypnięty tembr pieśniarza. Na scenie towarzyszy mu Edward Linde-Lubaszenko w roli ojca bohatera i Paweł Harańczyk, sprawca na żywo muzycznej oprawy widowiska.

BSK
Temi
15 listopada 2014

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki w Warszawie
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...