Gościnny spektakl na Podwieczorkach Teatralnych

"Kopciuszek" - Teatr Bajkowscy

W niedzielę 20 grudnia, o godz. 16:00 zapraszamy do Teatru Gry i Ludzie na gościnny spektakl, w wykonaniu Teatru Bajkowscy pt. „Kopciuszek”.

W pewnym nieokreślonym z początku miejscu, w grudniu, w porze popołudniowej spotyka się dwóch dziwnych podróżnych odmiennej płci, taszczących ze sobą siedem starych walizek. Stawiają się, co się zaraz okaże, na balu, zaproszeni przez poszukującego żony księcia. Ponieważ jednak sala balowa wydaje się nie istnieć, sami stwarzają ją w jednej ze swoich walizek. Stają się odtąd również animatorami lalek, w których zaklęte są postaci bajki.

Po tej krótkiej zapowiedzi sceny kulminacyjnej, historia toczy się dość klasycznie i zachowaniem tradycyjnej chronologii. Poznajemy Macochę, jej dwie rozkapryszone córki Zytę i Ziutę, oraz biedną sierotę, przygarniętą „wspaniałomyślnie" przez w/w kobiety. Jak w klasycznym „Kopciuszku" jesteśmy świadkami poniewierania głównej bohaterki przez jej przybrane siostry; jej cierpienia i łez; w końcu zawieruchy związanej z balem u księcia, na który oczywiście brudny Kopciuszek z racji swej pozycji społecznej nie ma wstępu. Całość urozmaica nietypowe pojawienie się wróżki, wciągniętej w akcję przez aktorów podróżnych, którzy na bieżąco tworzą przestrzenie bajkowego świata, korzystając wciąż przy tym ze swych walizek i ich zawartości. Dochodzi w końcu do w pełni obsadzonego gośćmi (wraz z Kopciuszkiem wysłanym tam nie tak znowu magicznie przez wróżkę) balu i do jego gwałtownego zakończenia tuż przed dwunastą oraz do przymierzania zagubionego przez Kopciuszka pantofelka „wszystkim stopom w świecie", które należą również do widzów, będących odtąd żywym uczestnikiem historii, kończącej się oczywiście happy-Endem.

(-)
Materiał Teatru
16 grudnia 2015

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia

Gdziekolwiek - wibracj...
Mariusz Kiljan
Wszędzie na świecie rodzimy się i umi...