Gospodyni na gigancie

"Shirley Valentine" - reż. Piotr Wiśniewski - Teatr Żelazny w Katowicach

Katowicki Teatr Żelazny zainaugurował sezon kultową komedią Willy'ego Russella "Shirley Valentine", rozsławioną w Polsce przez inscenizację z Krystyną Jandą.

Tytułową rolę reżyser spektaklu Piotr Wiśniewski powierzył Annie Kadulskiej, znakomitej śląskiej aktorce znanej z głośnych spektakli Eweliny Marciniak i Mai Kleczewskiej.

Opłaciło się. Sztuka Russella to opowieść pięćdziesięcioletniej kobiety, angielskiej kury domowej, która postanawia zmienić życie i za namową przyjaciółki wyrusza w wymarzoną podróż do Grecji. W tej prostej w gruncie rzeczy historii nie ma szalonych omyłek ani slapstickowych gagów. Jest tylko jedna nadużywająca wina bohaterka, która snuje swoją opowieść w prostej scenografii - najpierw to realistyczna kuchnia, potem prosty stolik z nadmorskiej tawerny.

A jednak ten ponaddwugodzinny monodram ogląda się z przyjemnością. Bo Kadulska w roli przytłoczonej prozą życia Shirley nie przerysowuje, nie stara się za wszelką cenę wyzyskać często dość grubo ciosanych dowcipów. Jest poczucie humoru, zadziorność, ale i gorycz. Wszystko we właściwych proporcjach. Jak na dobra komedię przystało.

Michał Centkowski
Newsweek Polska
17 października 2019

Książka tygodnia

Opowiedzieć historię. Polska dramaturgia współczesna po 2006 roku
Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
redakcja: Joanna Królikowska i Weronika Żyła

Trailer tygodnia

Przemilczenia
Joanna Marcinkowska
U Joanny Marcinkowskiej nieodzownym e...