Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy

"Polski teatr Zagłady" - aut. Grzegorz Niziołek - Nadbałtyckie Centrum Kultury

Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku i Świetlica Krytyki Politycznej w Trójmieście zapraszają 28 marca o godz. 18 na gdańską premierę książki "Polski teatr Zagłady" Grzegorza Niziołka.

W dyskusji udział wezmą: autor Grzegorza Niziołek, teatrolożka Małgorzata Jarmułowicz, pisarz Mieczysław Abramowicz. Spotkanie poprowadzi: Zbigniew Majchrowski

"Polski teatr Zagłady" to pierwsza w Polsce monografia poświęcona problematyce teatru i zagłady. Grzegorz Niziołek w swojej publikacji daje pełny przegląd zjawisk teatralnych - od wyreżyserowanej przez Leona Schillera "Wielkanocy" po "(A)pollonię" Krzysztofa Warlikowskiego. Ani przez chwilę nie zapomina jednak, z jakiej pozycji mówi - w jakim momencie historycznym i na jakim etapie kulturowych negocjacji. Ujawnia związane z najnowszymi debatami pokusy "symbolicznych zadośćuczynień" i pułapki "retoryki wzniosłości".

Krytycznemu namysłowi poddaje swoistą grę prowadzoną w ramach teatru, i szerzej - społeczny dyskurs związany z Zagładą. Gra pamięci i niepamięci, wiedzy i niewiedzy. Gra pomiędzy mechanizmami obronnymi a szokiem ich przełamania. Niziołek odwraca znaną konstatację, "że z perspektywy polskiej kultury źle widać Holokaust", i stawia kontrowersyjną tezę, że to właśnie formy tego "złego widzenia" ukształtowały najwybitniejsze zjawiska polskiego powojennego teatru.

"Polski teatr Zagłady" nie jest jednak książką o historii teatru, ale o objawiających się w teatralnym medium głębokich procesach zachodzących w rodzimej kulturze, o dziejach zbiorowej myśli i afektów. To jedna z tych publikacji, które dotykają kwestii zasadniczych dla naszej tożsamości i przez które dokonuje się praca w obrębie samoświadomości Polaków.

Grzegorz Niziołek - Zajmuje się teatrem XX i XXI wieku, tradycją romantyczną, krytyką teatralną, najnowszymi zjawiskami w teatrze polskim i europejskim, związkami teatru i historii. Opublikował książki poświęcone m.in. twórczości Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego. Profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Współzałożyciel i redaktor naczelny czasopisma teatralnego "Didaskalia".

Mieczysław Abramowicz - aktor-lalkarz, reżyser, historyk Gdańska, autor serii wystaw pt. Żydzi gdańscy, rzecznik prasowy gdańskiej gminy żydowskiej. Autor sztuk teatralnych, słuchowisk radiowych, licznych artykułów z dziejów gdańskich Żydów i teatru żydowskiego. Jego książka "Każdy przyniósł, co miał najlepszego" uzyskała nominacje do nagród literackich.

Małgorzata Jarmułowicz - teatrolożka pracująca na UG. Jej zainteresowania naukowe to polski teatr socrealistyczny, dramaturgia, teatr współczesny, problematyka zła w dramacie. Autorka licznych publikacji, opiekunka artystyczna "Teatru przy stole" organizowanego przez Towarzystwo Przyjaciół Sopotu.

Zbigniew Majchrowski, literaturoznawca, teatrolog, pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UG, członek Komitetu Nauk o Literaturze Polskiej Akademii Nauk. Jego zainteresowania badawcze, to historia literatury i kultury epoki romantyzmu i wieku XX, dramat i teatr współczesny, antropologia literatury oraz współczesna kultura medialna. Autor licznych publikacji.

Wydawcy publikacji: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego i Wydawnictwo Krytyki Politycznej.

Start: godz. 18.00
Wstęp: wolny

(-)
Materiał Organizatora
22 marca 2014

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia

11. Międzynarodowy Fes...
Wiesław Czołpiński
To będzie twórcze spotkanie młodych l...