„Gran Partita" - Wolfgang Amadeusz Mozart - Musicae Antiquae Collegium Varsoviense

28. Festiwal Mozartowski w Warszawie

"Na kartach partytury nic nie wskazywało na geniusz ... Tylko puls - fagoty i basethorny, trochę jak zardzewiała, fałszująca pozytywka. Nagle - wysoko nad nim - obój, pojedyncza nuta, wisząca niezmiennie, aż klarnet ją przejął i sam rozsmakował się w frazie pełnej radości!" (Peter Schaffer Amadeus")

To właśnie tak opisuje zachwyt "Gran Paritą" czyli Serenadę B-dur dramatopisarz, a my świetnie znamy ten fragment z filmu Milosa Formana gdzie Salieri pierwszy raz widzi baraszkującego Wolfganga Amadeusza Mozarta, który spóźnia się...na własny koncert.

I to właśnie to fenomenalne dzieło zastanie wykonane 30 czerwca o godz. 19 w ramach 28. Festiwalu Mozartowskiego w Warszawie (Studio Koncertowe Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego) .

Serenadę B-dur, zwana „Gran Partitą", na trzynaście instrumentów dętych, to kompozycja, która całkowicie wyłamała się czasach Wolfganga Amadeusza Mozarta z kanonu, choć powód powstania był prozaiczny. Dzisiaj, używając pojęć ekonomicznych, nazwalibyśmy ją produkcją niskobudżetową. Dlaczego? Tego typu muzyka była elementem życia niższych warstw osiemnastowiecznej szlachty, bo zespół z takim składem instrumentalnym był tańszy niż orkiestra, a do tego znakomicie wpisywał się w domowe uroczystości, koncerty w ogrodach i parkach, mógł świetnie dopełnić parady.

W sobotę wykonają ją:

Soliści Zespołu Instrumentów Dawnych Warszawskiej Opery Kameralnej „Musicae Antiquae Collegium Varsoviense":

Marek Niewiedział I obój
Patrycja Leśnik-Hutek II obój
Francesco Spendolini I klarnet
Robert Michalski II klarnet
Renske Wijma I róg
Mateusz Cendlak II róg
Dominika Stencel III róg
Alicja Rozwadowska IV róg
Robert Šebesta I rożek basetowy
Juan Ullibarri II rożek basetowy
Tomasz Wesołowski I fagot
Elżbieta Jendrysik II fagot
Grzegorz Zimak kontrabas

Po koncercie w foyer spotkanie z artystami, na którym będzie można porozmawiać o instrumentach dawnych, na których Partitę wykonano oraz praktyce wykonawczej.

Piotr Iwicki
Materiał Opery
29 czerwca 2018

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...