Grand Prix

Makbet, kim jest ten człowiek we krwi? teatr Biuro Podróży Poznań reż. Paweł Szkotak

Plenerowy spektakl "Makbet" poznańskiego Teatru Biuro Podróży zdobył Grand Prix na 17. Festiwalu Teatralnym Biała Wieża w białoruskim Brześciu

«W tegorocznym Brzeskim Festiwalu Teatralnym "Biała Wieża" uznawanym obecnie za najważniejszy festiwal teatralny na Białorusi uczestniczyło 26 grup teatralnych z 11 państw, m. in. Rosji, Japonii, Izraela, Francji, Włoch i Polski. Festiwal to białoruskie okno na świat, przynajmniej ten świat teatralny. To forum wymiany myśli artystycznej pomiędzy Zachodem a Wschodem.

"Makbet, kim jest ten człowiek we krwi" w reżyserii Pawła Szkotaka zdobył najważniejsze wyróżnienie i odbił się głośnym echem także w mediach.

"Sztuka Szekspira została przedstawiona jako świat chaosu, gdzie wartość, jaką stanowi ludzkie życie, coraz mniej znaczy, a zbrodnia staje się czymś codziennym" - pisała niezależna gazeta internetowa "Biełorusskije Nowosti".

Natomiast recenzent "Brestskay Gaziety" tak pisze o poznańskim "Makbecie": "Teatr Biuro Podróży postawił sobie cel pokazać, czy wojna uczy czegoś człowieka i otworzył drzwi do świata chaosu, goryczy i pragmatyzmu. Klasyczna opowieść Szekspira przedstawiona została w pełnej grozy, lodowatej atmosferze przy pomocy obrazu i muzyki. Nawet dla tych, którzy nie znają historii, zanurzenie się w lepkiej, krwawej atmosferze jest niemal nieuniknione. Na poziomie podświadomości, okrutna podszyta strachem baśń staje się nieoczekiwanie rzeczywistością".

Drugi raz zdarzyło się, że na brzeskim festiwalu główną nagrodę otrzymał teatr plenerowy.»

sdr
Polska Głos Wielkopolski online
21 września 2012

Książka tygodnia

Kantor Nie/Obecność
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Katarzyna Fazan

Trailer tygodnia

Nastazja wychodzi za mąż
Krzysztof Babicki
Kameralny spektakl o namiętnościach n...