Grand Prix Białej Wieży

21. Międzynarodowy Festiwal Teatralny "Biała Wieża" w Brześciu

Międzynarodowe Jury XXI Festiwalu Teatralnego "Biała Wieża" przyznała Grand Prix spektaklowi "Mewa" zrealizowanemu na podstawie sztuki Antoniego Czechowa. Na tegorocznym Festiwalu pokazano 25 spektakli w wykonaniu zespołów teatralnych z 16 krajów. Miło nam jest przypomnieć, że w 2010 roku Grand Prix tego Festiwalu otrzymaliśmy za spektakl "Wiśniowy Sad".

Po sukcesie, jaki odniósł plenerowy spektakl Wiśniowy Sad zrealizowany na podstawie arcydzieła Antoniego Czechowa, Teatr Woskresinnia sięga do literackiego wyznania genialnego pisarza; jednej z najbardziej wzruszających, najbardziej ujmujących biografii, którą przedstawił w dramacie Mewa (premiera w1896 r.) Mewa na pozór opowiada o chłopcu, którego całą seria niepowodzeń pisarskich oraz miłosnych doprowadza w konsekwencji do samobójstwa. Ale właściwie sztuka jest komedią o przemijaniu czasu, o młodości i idealizmie udaremnionych sarkastycznie przez starość i doświadczenie. U Czechowa nie ma niczego wprost. Zachowania postaci są wiotkie i niedookreślone.

Motywacje działania trochę rozpuszczone w ogromie zjawisk towarzyszących ludzkim losom. Przedstawione sceny z życia wiejskiego tworzą atmosferę nostalgii za czymś pięknym. W spektaklu obserwować można ciągłe, swobodne odsłanianie się charakterów, skoordynowany rytm nastrojów, wzrastającą bliskość i uczuciowość wobec ludzi przedstawionych w sztuce pogłębione wzruszeniem zrozumienie ich świata, jakbyśmy sami uczestniczyli w ich doświadczeniu.

Fajerwerki, ogień i projekcje wideo uzupełniają widowiskowość interesującej ekspresji Teatru Woskresinnia. Reżyseria, scenariusz i opr. muzyczne Jarosław Fedoryszyn zasł. działacz sztuki Ukrainy, scenografia i kostiumy Alla Fedoryszyna zasł. artystka Ukrainy, współpraca reżyserska i światło : Krzysztof Dubiel, video Andrij Kogut, dźwięk Sergiy Kondratovych. Aktorzy: Nataliia Marchak, Nataliya Lukashonok, Halyna Strychak, Petro Mykytyuk, Volodymyr Hubanov, Volodymyr Chukhonkin, Taras Yurychko, Yurii Pylypchuk, Oleksandr Chekmarov, Yevheniy Petrov, Yaroslav Korniychuk. Czas trwania 60 minut.

29 i 30 września Mewa została znakomicie przyjęta na Europejskim Festiwalu Sztuki Performatywnej w FEST FDR w Timisoarze (Rumunia). (...)Parking Starego miasta zamienił się za sprawą Ukraińskich artystów w scenę, na której w unikalny sposób pokazana została Mewa. Wspomagani przez efekty pirotechniczne , światła i muzykę, artyści zachwycili publiczność, która nagrodziła aplauzem. W czwartek w Timisoarze zapanowała atmosferę magii , której udziałem stały się setki ludzi w uczestniczący wyjątkowym spektaklu na ulicy. Wspierani przez fajerwerki, ogień i projekcje wideo, artyści z powodzeniem wystawili sztukę Antoniego Czechowa ... nie wypowiadając żadnej kwestii.

(-)
Materiał Teatru
12 listopada 2016

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia