Grand Prix dla Banialuki

21. Międzynarodowy Festiwal Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak

Przedstawienie Król Maciuś Pierwszy Teatru Lalek Banialuka na motywach powieści Janusza Korczaka wyreżyserowane przez Konrada Dworakowskiego otrzymało Nagrodę Złocisty – Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Teatrów dla Dzieci i Młodzieży Korczak w Warszawie.

Ponadto wyróżniono Marikę Wojciechowską za plastykę spektaklu oraz Piotra Klimka za muzykę do przedstawienia. Spektakl skierowany jest do starszych dzieci i młodzieży. W spektaklu pada niewiele słów, mimo tego widowisko podejmuje ważne i uniwersalne tematy: odpowiedzialności za siebie i innych, władzy, wojny, ale także relacji międzyludzkich, przyjaźni i potrzeby bliskości.

W październiku przedstawienie gościło także na Międzynarodowym Festiwalu Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu, gdzie kompozytor spektaklu – Piotr Klimek otrzymał nagrodę za najlepszą muzykę.

Budowana za pomocą obrazów, opowieść o samotności dziecka wobec zadań, które są ponad jego siły spotyka się z bardzo dobrym odbiorem zarówno jurorów jak i młodych widzów.

W maju przedstawienie zdobyło Nagrodę Jury Dziecięco-Młodzieżowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada w Rzeszowie za najlepszy spektakl. „Jury postanowiło nagrodzić w ten sposób problematykę poruszoną w spektaklu, grę aktorów oraz oprawę scenograficzną.

W szczególny sposób komisja doceniła interakcję głównego bohatera z widownią, co pozwoliło głębiej wniknąć w jego świat."

Monika Jędrzejewska
Materiał Teatru
28 października 2017

Książka tygodnia

Sztuka aktorska Aleksandry Śląskiej
Uniwersytet Gdański
Marta Cebera

Trailer tygodnia