Grand Prix dla "Bieguna"

"Biegun" - reż. Ewa Piotrowska - Białostocki Teatr Lalek

Zakończony w ubiegły piątek V Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Pietruszka Wielki" w Jekaterynburgu (Rosja) przyniósł wielki sukces Białostockiemu Teatrowi Lalek

Międzynarodowe jury przyznało Grand Prix festiwalu spektaklowi "Biegun" w reż Ewy Piotrowskiej, ze scenografią Juliji Skuratovej i muzyką Antanasa Jasenki.

Spektakl rozgrywa się podczas wyprawy ekipy Roalda Scotta na biegun południowy.
Jest rok 1912. Robert Falcon Scott wraz z towarzyszami wraca z wyprawy na biegun południowy. Wie już, że jako zdobywca poniósł klęskę - na biegunie zastał namiot z norweską flagą, odrobiną żywności i listem Roalda Amundsena, którego ekipa dotarła tam ponad miesiąc wcześniej.Złamany niepowodzeniem, skazany na morderczą, pieszą wędrówkę przez lody Antarktydy Scott wyrusza w drogę powrotną, którą przerywa śnieżna burza. Uwięzieni w namiocie, zaledwie 12 kilometrów od brzegu i bezpiecznego schronienia na statku, polarnicy oczekują na śmierć, konając z głodu i przeraźliwego zimna.

Od tej sceny rozpoczyna się "Biegun" Nabokova - opowieść o ostatnich chwilach życia ludzi świadomych nadciągającego kresu, dokonujących w obliczu śmierci rozrachunku z przeszłością i wciąż jeszcze zdolnych do aktów heroizmu.

Johnson wiedząc, że z powodu odmrożonych, gnijących stóp jest dla współtowarzyszy dodatkowym ciężarem, wybiera samotną śmierć i wychodzi poza namiot w bezkresną, białą pustkę. Fleming, jedyny z uczestników wyprawy, który mógłby zapewne dotrzeć do bazy i ocaleć, ale nie zdążyłby wrócić na czas z ekspedycją ratunkową, postanawia pozostać u boku Scotta i majaczącego w gorączce Kingslaya, by towarzyszyć im aż do końca.

BTL gościł już w Rosji wielokrotnie, w Jekaterynburgu - po raz drugi. Dwa lata wcześniej spektakl "Valérie" otrzymał tam główną nagrodę reżyserską dla Alaina Lecucqa.

(-)
Materiały Teatru
21 września 2010

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...