Grand Prix dla "Don Kichota"

26. Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" w Toruniu

W sobotę w Baju Pomorskim poznaliśmy laureatów tegorocznego, 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania". Z Grand Prix dla najlepszego spektaklu wyjeżdża z Torunia łódzki teatr "Pinokio".

W sobotę w Baju Pomorskim poznaliśmy laureatów tegorocznego, 26. Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Lalek "Spotkania". Z Grand Prix dla najlepszego spektaklu wyjeżdża z Torunia łódzki teatr "Pinokio".

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek "Spotkania" to najstarszy i największy w Polsce festiwal spektakli dziecięcych. W sobotę 19 października 2019 roku zakończyła się jego 26. edycja. Przez dziewięć dni w Baju Pomorskim wystawiono dziewiętnaście spektakli w wykonaniu grup teatralnych z Warszawy, Wrocławia, Białegostoku, Opola, Łodzi i Poznania, a także twórców z zagranicy - Holandii, Rosji, Litwy i Białorusi. Festiwalowi towarzyszyły także warsztaty, dyskusje, wystawy, kiermasz książek oraz prezentacje szkół teatralnych i przegląd twórczości osób niepełnosprawnych.

Wbrew panującym w Polsce stereotypom, festiwal ten nie jest adresowany wyłącznie do dzieci. Starsi widzowie mogli zobaczyć reinterpretacje biblijnych opowieści czy inscenizacje klasycznej literatury. W repertuarze dla najmłodszych królowała natomiast nowa dramaturgia, skłaniająca do refleksji nad szacunkiem dla drugiej osoby, miłością do dziadków, przemijaniem, zawiścią, poszukiwaniem szczęścia czy zmaganiami z przeciwnościami.

Podczas uroczystej gali 19 października poznaliśmy laureatów czterech głównych nagród. Aż dwie nagrody - Związku Artystów Scen Polskich i Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zdobył warszawski teatr Baj za spektakl "Minutka", natomiast nagrodę Grand Prix prezydenta Torunia Michała Zaleskiego za najlepszy spektakl przyznano łódzkiemu teatrowi Pinokio za "Don Kichota". Przedszkole Bim-Bam-Bino wyróżniło spektakl "Puchacz i Słońce" w wykonaniu rosyjsko-polskiego teatru Materia.

- Międzynarodowy Festiwal Teatrów to frajda przede wszystkim dla dzieci, które mogą zobaczyć, jak ciekawe, wzruszające, ważne i wyjątkowe mogą być spektakle prezentowane w Toruniu - powiedział prezydent Torunia Michał Zaleski. - Wprawdzie kilka spektakli było przeznaczonych dla młodzieży i dorosłych, ale to głównie najmłodsza widownia chłonie teatry lalek. Naprawdę warto dla niej pracować i robią to teatry w wielu krajach, ale także miastach Polski, w tym nasz toruński Baj Pomorski, który jest dla nas najważniejszy.

Organizatorem festiwalu jest teatr Baj Pomorski przy wsparciu Miasta Toruń.

(-)
Twoje Miasto Toruń
21 października 2019

Książka tygodnia

ahat ilī. Siostra bogów. Sceny dramatyczne
Wydawnictwo słowo/obraz terytoria Sp. z o.o.
Olga Tokarczuk, Zbigniew Mikołejko

Trailer tygodnia