Grand Prix dla Ireny Telesz-Burczyk i Mileny Gauer

63. Kaliskie Spotkania Teatralne - Festiwal Sztuki Aktorskiej: 22 kwietnia 13 maja 2023 r.

Nagrodę publiczności dla Naj-Bogusławskiego Spektaklu 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej liczbą 207 oddanych ważnych głosów, i oceną 9,82 otrzymuje spektakl: „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję", w reżyserii Mateusza Pakuły w koprodukcji Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach i Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie

Nagrodę Publiczności dla Naj-Bogusławskiego Aktora 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej oraz Voucher na tygodniowy pobyt w Apartamentach Hevenia Rewal położonych przy samym morzu ufundowany przez MTM Consulting Developer liczbą 199 oddanych ważnych głosów otrzymuje: Mariusz Ostrowski za rolę Krzysztofa Krawczyka w spektaklu „Chciałem być" w reż. Michała Siegoczyńskiego z Teatru Powszechnego w Łodzi

Jury Dziennikarzy 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie:
Danuta Synkiewicz – Radio Poznań
Bartłomiej Hypki – Ziemia Kaliska
Agnieszka Walczak – Gazeta Wyborcza
Robert Kuciński – Rocznik Kaliski
Piotr Jaworowski – wKaliszu.pl
Elżbieta Magnuszewska – portal Calisia.pl
Marta Rajewska – Radio Eska
Katarzyna Górcewicz – Telewizja Polska w Poznaniu
Karolina Romke – Radio Centrum
po obejrzeniu 16 spektakli konkursowych postanowiło przyznać Nagrodę Dziennikarzy 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych ufundowaną przez sieć restauracji Tutti Santi (w wysokości 3000 zł) otrzymuje Andrzej Plata w sztuce „Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" w reżyserii Mateusza Pakuły w koprodukcji Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Jury 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych – Festiwalu Sztuki Aktorskiej w składzie:

- Jagoda Hernik Spalińska – teatrolog, profesor w Instytucie Sztuki Polskiej Akademii Nauk
- Maja Pankiewicz – aktorka Teatru Studio w Warszawie, laureatka Grand Prix i Nagrody Publiczności 62 Kaliskich Spotkań Teatralnych
- Janusz Majcherek – teatrolog, dyrektor artystyczny Teatru Polskiego w Warszawie
- Bogdan Tosza – reżyser, profesora Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach

po obejrzeniu 16 spektakli konkursowych postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia:

- Specjalną Nagrodę Aktorską (w wysokości 3000 zł), którą ufundowali właściciele Hotelu-Restauracji „Pałac Tłokinia", Angelika i Piotr Mazek – dla artysty na początku drogi aktorskiej otrzymuje Karolina Kraczkowska, performerka i choreografka za rolę Tancerki w spektaklu "Halka" w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

- Nagrodę im. Jacka Woszczerowicza ufundowaną przez Związek Artystów Scen Polskich (w wysokości 4000 zł) otrzymuje Grzegorz Przybył za rolę Osipa w spektaklu "Płatonow" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

- Jury przyznało dwa równorzędne Wyróżnienia w wysokości 2 tys. zł. dla Agnieszki Skrzypczak za rolę Tej Jednej/Innej Takiej w spektaklu "Słabi" w reż. Rafała Sabary z Teatru im. Stefana Jaracza w Łodzi oraz dla Andrzeja Kłaka za rolę Tomasza w spektaklu "Twarzą w twarz" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

- Trzy równorzędne trzecie nagrody aktorskie po 4000 zł otrzymują ex aequo
  - Anna Kadulska za rolę Anny Wojnicew w spektaklu "Płatonow" w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz
  - Aleksandra Nowosadko za rolę Halki i Łukasz Stawarczyk za rolę Jontka w spektaklu "Halka" w reż. Anny Smolar z Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.

- Drugą nagrodę aktorską w wysokości 6000 zł otrzymuje
  - Mateusz Znaniecki za rolę Młodego Maksymiliana Aue w spektaklu "Łaskawe" w reż. Mai Kleczewskiej oraz za rolę Nikołaja Tryleckiego w spektaklu "Płatonow" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach.

Pierwszą nagrodę aktorską w wysokości 8 000 zł otrzymuje
  - Karolina Adamczyk za rolę Karin w spektaklu "Twarzą w twarz" w reż. Mai Kleczewskiej z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

- Honorową Nagrodę im. Macieja Prusa dla najlepszego reżysera Kaliskich Spotkań Teatralnych Festiwalu Sztuki Aktorskiej otrzymuje
  - Maja Kleczewska za dwa spektakle: "Łaskawe" Jonathana Littella z Teatru Śląskiego im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach oraz za "Twarzą w twarz" wg Ingmara Bergmana z Teatru Polskiego im. Hieronima Konieczki w Bydgoszczy oraz Teatru Powszechnego im. Zygmunta Hubnera w Warszawie.

- Nagrodę Specjalną w wysokości 10 tys. zł. otrzymuje zespół aktorski w składzie Andrzej Plata, Wojciech Niemczyk, Jan Jurkowski, Szymon Mysłakowski i Marcin Pakuła za role w spektaklu "Jak nie zabiłem swojego ojca i jak bardzo tego żałuję" w reż. Mateusza Pakuły z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie i Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach.

Grand Prix 63. Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej za głęboko osobistą i pełną czułości wiwisekcję sztuki aktorskiej otrzymują ex aequo po 10 tys. zł.
- Irena Telesz-Burczyk oraz Milena Gauer za role w spektaklu "Łatwe rzeczy" w reż. Anny Karasińskiej z Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie.

Festiwal organizowany jest przez Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, Instytucję Kultury Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorządu Województwa Wielkopolskiego oraz Miasta Kalisza.
Główny sponsor: MTM Consulting Developer. Platynowy sponsor: Kalmedica Apartamenty Szczęśliwy Senior. Złoty Sponsor: Zakład Oczyszczania Miasta EKO. Srebrny Sponsor: Grupa LIS, Meyer Poland, Colian Developer, PKO Bank Polski

 

(-)
Materiał organizatora
13 maja 2023

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...