Grand Prix dla "Naszej klasy"

"Nasza klasa. Historia w XIV lekcjach" - aut. Tadeusz Słobodzianek

Spektakl "Nasza klasa" Tadeusza Słobodzianka macedońskiego "Teatar za deca i mladinci" zdobył Grand Prix i nagrodę za warstwę wizualną na międzynarodowym festiwalu w Kragujevcu w Serbii.

Przedstawienie "Nasza klasa" to wielka szkoła dramatycznego teatru. Wszystkie elementy przedstawienia są na najwyższym poziomie. Na naszych oczach kostium zmienia się w sztukę aktorską, sztuka aktorska w architekturę, scenografia w muzykę, muzyka w słowo, słowo w obraz, obraz w myśl, myśl w grę aktorską. To jest wielkie wspólne dzieło, które zawiera ogromne doświadczenie wybitnego reżysera i autentyczny entuzjazm młodych aktorów. - czytamy w oświadczeniu jury Festiwalu.

"Naszą klasę" skopijskiego TDM wyreżyserował Vladimir Miliczin, autorem scenografii jest Krste Dzidrov. Spektakl miał premierę 30 kwietnia 2014 roku.

Joakiminterfest to międzynarodowy festiwal spektakli "małych scen". Tematem przewodnim tegorocznej edycji, która odbyła się w dniach 7 - 14 października, była "wojna - w nas i wokół nas".

"Nasza klasa" to najczęściej obecnie wystawiana na świecie polska sztuka. Od prapremiery w londyńskim National Theatre w 2009 r. sztuka była grana w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych (w Filadelfii, Waszyngtonie, Minnesocie, Los Angeles, Pittsburgu, Chicago), Hiszpanii, Włoszech, Czechach, Japonii, Brazylii, Szwecji, Izraelu, na Węgrzech, Litwie. Polska premiera sztuki odbyła się w Teatrze na Woli w reżyserii Ondreja Spišaka, który za ten spektakl został nagrodzony Feliksem Warszawskim 2011. W 2012 r. budapesztańska "Nasza klasa" otrzymała Nagrodę Krytyków Teatralnych za najlepszy spektakl sezonu na Węgrzech, w Tokio zdobyła Wielką Nagrodę Teatralną Yomiuri za najlepszy spektakl 2013, na Litwie nagrodę krytyków za najlepsze przedstawienie sezonu, a Yana Ross za reżyserię spektaklu w Wilnie zdobyła tytuł reżysera sezonu.

(-)
Materiał Teatru
24 października 2014

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...