Grand Prix dla spektaklu „Tato"

19. Ogólnopolski Festiwal Komedii Talia w Tarnowie

Zespół Teatru Bagatela z Krakowa ma duże powody do radości. Spektakl „Tato" Artura Pałygi w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej zdobył główną nagrodę na XIX Ogólnopolskim Festiwalu Komedii Talia w Tarnowie. Nie mniej mogą się cieszyć aktorzy Solskiego. Spektakl tarnowskiego teatru „Piękna Lucynda" zdobył nagrodę publiczności.

W sumie o nagrody w tegorocznej edycji Talii rywalizowało 8 spektakli. Wyniki poznaliśmy podczas ostatniego dnia festiwalu w Centrum Sztuki Mościce. Sztukę „Tato" tarnowska publiczność mogła zobaczyć w niedzielę 20 września. To spektakl oparty na dramacie „Ojcze nasz". W główną rolę wcielił się Marcel Wiercichowski.

Coś najfantastyczniejszego w komedii jest wtedy, kiedy jest straszny śmiech, a potem się okazuje, że jest też w tym jakaś prawda – wzruszenie. To jest recepta na najwspanialszy teatr, jaki istnieje. Ten spektakl z Teatru Bagatela jest właśnie takim przykładem, kiedy jest bardzo dużo śmiechu, który potem więdnie w gardle, a widownia kończy w poczuciu, że coś ważnego zostało powiedziane, a jednocześnie nie zdołowano jej – tak wybór jury uzasadniał przewodniczący Jacek Sieradzki, redaktor naczelny miesięcznika „Dialog".

To nie pierwsza nagroda dla tego przedstawienia. Na koncie ma już Nagrodę Publiczności 10. Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych R@port w Gdyni. Jest także finalistą 21. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej.

Serce publiczności zdobył natomiast spektakl „Piękna Lucynda" Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie w reżyserii Eweliny Pietrowiak. To dla nas ogromna radość i dowód na to, że potrafimy robić fajny, sympatyczny teatr, który podoba się tarnowianom i nie tylko, bo festiwalowe spektakle przyciągają widzów z różnych stron – mówi Rafał Balawejder, dyrektor naczelny teatru Solskiego. W gusty tarnowskiej widowni trafiło też przedstawienie Quo Vadis Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie, zajmując drugie miejsce. Trzeci najlepszy spektakl według publiczności to „Wesele" w reżyserii Moniki Strzępki.

Zdecydowanym zwycięzcą 19. edycji Talii jest jednak Teatr Bagatela z Krakowa, który zgarnął kilka festiwalowych nagród. Wyróżnienie za najlepszą reżyserię otrzymała Małgorzata Bogajewska, która wyreżyserowała zwycięski spektakl „Tato". Nagrody otrzymali też główni aktorzy tego przedstawienia – Marcel Wiercichowski (tytułowy Tato) i Ewelina Starejki (grająca Mamusię).

Nagrody podczas XIX Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia otrzymali także aktorzy związani z tarnowskim teatrem – Kinga Piąty, aktorka Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie oraz Andrzej Plata z Kielc, którego niebawem będzie można zobaczyć w produkcji tarnowskiego teatru.

Podczas gali finałowej festiwalu publiczność mogła zobaczyć spektakl Ludwika Starskiego „Hallo Szpicbródka" w reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Na scenie Centrum Sztuki Mościce wystąpili aktorzy Teatru Syrena z Warszawy.

(-)
RDN Małopolska
28 września 2015

Książka tygodnia

Wybór opowiadań
Świat Książki
Edgar Allan Poe

Trailer tygodnia

Zielona granica
Agnieszka Holland
Po przeprowadzce na Podlasie psycholo...