Grand Prix na festiwalu w Rosji

4. Międzynarodowy Festiwal Teatralny LUDI 2013 w Orle (Rosja)

Spektakl w reżyserii Grzegorza Mrówczyńskiego triumfował na 4. Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym LUDI 2013 w mieście Orzeł w Rosji.

Nagrodzona w Grand Prix inscenizacja polskiego reżysera, kierownika artystycznej sceny eksperymentalnej w warszawskim Teatrze Rampa, jest przeniesieniem rosyjskiej prapremiery dramatu Tadeusza Różewicza, która miała miejsce 20 kwietnia 2013 w Teatrze Swobodnoje Prostranstwo w Orle. Tłumaczenia na język rosyjski dokonała Ksenia Starosielskaja.

 

Różewicz napisał "Białe małżeńśtwo" w 1973 roku. Jest to tekst o terrorze języka i terrorze płci (zarówno tej biologicznej, jak i tej kulturowej), o niemożności ucieczki od ról wyznaczanych nam przez społeczeństwo i od tych, w które wpycha nas własne ciało. To także tekst o poszukiwaniu wolności, pragnieniu oryginalności i swobody ekspresji.

Historia Bianki, pozornie zwyczajnej dziewczyny, która dojrzewa i za chwilę zostanie wydana za mąż jest studium męsko-damskiej relacji, traktatem o istocie bycia z drugim człowiekiem. Idea białego małżeństwa, jawi się jako alternatywa dla człowieka boleśnie odczuwającego tragiczny podział na duszę i ciało, pytanie tylko, czy jest to idea możliwa do zrealizowania.

Mrówczyński jest znany rosyjskiej publiczności. W Orle zrealizował już "Rzeźnię" Sławomira Mrożka. "Sukces był nieprawdopodobny. Publicznością wstrząsnęła odważna scenografia z elementami surowego mięsa. Niczego podobnego wcześniej w Orle nie było" - pisała Katarzyna Kwiatkowska w 2011 roku w "Tygodniku Powszechnym".

Na tegorocznym festiwalu w Orle zauważono także reprezentujący Polskę spektakl Teatru Rampa w Warszawie "Jaskółka" wg Iwana Turgieniewa w reżyserii Żanny Gierasimowej. Przedstawinie otrzymało Nagrodę Specjalną Jury za muzyczno-poetycką realizację rosyjskiej klasyki.

Festiwal LUDI odbył się  w dniach 17-23 czerwca 2013. Więcej informacji o festiwalu na www.teatr.orel.ru (strona w języku rosyjskim).

 

Lucyna Szura
Culture.pl
3 lipca 2013

Książka tygodnia

Piękne zielone oczy
Wydawnictwo Czarne
Arnošt Lustig

Trailer tygodnia