Gratka dla miłośników jazzu i swingu

Opera i Filharmonia Podlaska- Europejskie Centrum Sztuki w Białymstoku

Niezwykła gratka dla miłośników jazzu i swingu – wspaniały amerykański trębacz Walter White po raz pierwszy w Białymstoku
Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej to porywający wokal, pełna obsada instrumentów dętych i rozbudowana sekcja rytmiczna. Walter White przyjeżdża do Białegostoku specjalnie dla nich – by przez kilka dni 18 do 21 grudnia poprowadzić warsztaty muzyczne.

W końcu, kto jak nie Amerykanin występujący w najlepszych orkiestrach bigbandowych z towarzyszeniem najlepszych muzyków jazzowych i swingowych – może wiedzieć więcej na temat tego rodzaju muzyki?Ale nie tylko białostocki Big Band skorzysta na tym spotkaniu. Warszaty zakończą się koncertem w piątek o godz. 18 na scenie OiFP. Wstęp na nich jest wolny, a w jego trakcie wolontariusze będą zbierać datki na podopiecznych i stypendystów Funduszu Białystok Ojcu Świętemu.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego grania.
Piątek 21 grudnia, ul. Podleśna 2
Wstęp wolny, godz. 18

WALTER WHITE

Dorastał w muzycznej rodzinie niedaleko Detroit w stanie Michigan. Początkowo inspirował się muzyką Ludwiga van Beethovena i Louisa Armstronga. W wieku pięciu lat rozpoczął grę na trąbce należącej do brata. Następnie, w wieku dziewięciu, rozpoczął grę na barytonie i tubie. Uczył się w Interlochen Center For the Arts, Juilliard School, University of Miami oraz Banff Centre. Studiował między innymi pod kierunkiem Williama Vacchiano, Johna Lindenau, Leona Rapiera, Carmina Caruso, Jerome'a Amena i Kenny'ego Wheelera. Współpracował z wybitnymi gwiazdami sceny muzycznej takimi jak: Bob James, Dave Holland, Gunther Schuller, Wynton Marsalis, a także z Woody Herman Orchestra, Detroit Symphony Orchestra, Lincoln Center Jazz Orchestra, Jaco Pastorius Big Band i Mingus Big Band. Na początku lat 90. artysta koncertował i nagrywał z trębaczem Maynardem Fergusonem – koncert tego duetu, który odbył się w legendarnym londyńskim Ronnie Scott's Jazz Club, został zarejestrowany na płycie Live from London). Obecnie jest pierwszym trębaczem Dave Matthew's Manhattan Jazz Orchestra, z którą odbywa tournée (m.in. w Japonii) oraz nagrywa – wielokrotnie już nagradzane – płyty. Ma w swoim dorobku liczne nagrania płytowe, jest też autorem ścieżek dźwiękowych do filmów, seriali (m.in. „Taxi") i programów (np. The Cosby Show). Cześć z nich realizuje we własnym studio nagraniowym. Jest autorem Walter White Long-tone Accompaniment, które zyskało światowe uznanie i rozgłos. Skomponował ponad czterdzieści oryginalnych kompozycji dla orkiestr symfonicznych, zespołów muzycznych, a także dla chórów.
Należy do grona Yamaha Performing Artist.

Big Band Opery i Filharmonii Podlaskiej

Zespół powstał z inicjatywy dyrektora Roberto Skolmowskiego. W jego repertuarze znajdują się najatrakcyjniejsze utwory amerykańskiej muzyki rozrywkowej XX i XXI wieku, a wśród nich m.in. przeboje Glenna Millera („Tuxedo Junction", „Chatanooga Choo Choo, „Little Brown Jug", „Strings Of Pearls", „Pensylvannia 6500", „In The Mood"), Franka Sinatry („Fly Me to the Moon", „Strangers in The Night", „You Are The Sunshine of My Life"), Michaela Bublé („Home", „Come Fly with Me", „Save The Last Dance for Me"), Elli Fitzgerald („Mack the Knife", „It's Only A Paper Moon").

Magdalena Kleban
Materiały OiFP
19 grudnia 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia