Grażyna Posmykiewicz ponownie dyrektorem

Jakub Szydłowski rekomendowany na szefa artystycznego Teatru Muzycznego w Łodzi

Światowe tytuły: „Les Misérables", „Miss Saigon", „Madagaskar. Musicalowa przygoda", popularne koncerty, rozwijający się Festiwal OFF-Północna czy nowy program edukacyjny – ostatnie lata przyniosły w Teatrze Muzycznym widoczną zmianę kierunku. Pójdziemy dalej – zapowiada Grażyna Posmykiewicz, która wygrała konkurs na dyrektora teatru i rozpoczyna trzecią kadencję na tym stanowisku. Do współpracy, jako szefa artystycznego sceny, zaprasza Jakuba Szydłowskiego.

 Grażyna Posmykiewicz z Teatrem Muzycznym związana jest od ponad dwudziestu lat. Najpierw jako zastępca dyrektora, później jako dyrektor.

– Ostatnie pięć lat pracy i ogromnego zaangażowania całego zespołu pozwoliło nam nie tylko w sposób widoczny odświeżyć repertuar i wprowadzić na łódzką scenę zrealizowane z rozmachem światowe tytuły, ale przede wszystkim zbudować wokół teatru społeczność – mówi Grażyna Posmykiewicz. – Nasi widzowie wracają, interesują się naszą ofertą edukacyjną, kontaktują się z nami. Społeczność Muzycznego to również pozyskani do współpracy wykonawcy, zarówno młode talenty, jak i tuzy musicalu – podkreśla i zapowiada, że ten kierunek rozwoju – z szacunkiem dla dotychczasowej publiczności, ale nastawiony na pozyskiwanie nowej – ma być utrzymany. Teatr będzie nadal ubiegał się o licencje na głośne tytuły, jednak nie zamierza na tym poprzestać. W repertuarze gościć będą lubiane przez publiczność koncerty, ale również autorskie propozycje.

W realizacji planów dyrektor Posmykiewicz wspierać ma nowy szef artystyczny teatru. Rekomendację na to stanowisko otrzymał Jakub Szydłowski – aktor musicalowy i dubbingowy, współpracujący między innymi z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, czy Teatrem Studio Buffo, przez kilkanaście lat związany na stałe z warszawską Romą. Reżyser spektakli muzycznych, musicali i koncertów. W Teatrze Muzycznym w Łodzi wyreżyserował „Madagaskar. Musicalowa przygoda" oraz „Cyrano".

– Całe swoje życie zawodowe związany jestem ze sceną muzyczną i jej przeróżnymi formami. Od środka to zawsze: pot, zakwasy, napięte terminy, częste kontuzje, łzy, nieustająca walka... i jeszcze więcej potu. Ale także wyjątkowe szczęście i radość tworzenia, odkrywanie i przekraczanie własnych granic – mówi Jakub Szydłowski. – Ogromne możliwości, jakie stoją przed teatrem, jego wyjątkowe osiągnięcia i kierunek, który został obrany pod kierownictwem Grażyny Posmykiewicz i Zbigniewa Maciasa, są powszechnie uznane i szeroko komentowane w kraju, a także poza nim. Zaproszenie mnie do współtworzenia Teatru Muzycznego w Łodzi odbieram jako prawdziwy zaszczyt i nie lada wyzwanie – podkreśla.

Tymczasem wiadomo już więcej o programie na nadchodzący sezon. Jego początek to przede wszystkim październikowy powrót głośnej „Miss Saigon" i „Madagaskaru". Publiczność może liczyć na utrzymanie w repertuarze lubianych przez nią koncertów – w tym sezonie aż dwóch. Pierwszy to sylwestrowa premiera „Magiczny Muzyczny", drugi – w styczniu – koncert muzyki filmowej „Muzyczna HollyŁódź". Ten sezon przyniesie też pożegnanie z „Les Misérables". W przyszłym roku nie zabraknie też wielkich premier. Najbliższą będzie „Tajemniczy ogród" – reżyserowana przez Jakuba Szydłowskiego polska prapremiera musicalu Lucy Simon na podstawie powieści Frances H. Burnett. Na równi z wielkimi tytułami swoje miejsce w repertuarze znajdą małe, autorskie spektakle, takie jak „Moniuszko inaczej" z doskonałymi aranżacjami Krzysztofa Brzezińskiego, który już w listopadzie.

Ponadto Teatr zapowiada kontynuację Festiwalu OFF-Północna i rozwijanie jego formuły. Kolejna, czwarta już, edycja wydarzenia ma się odbyć w dniach 18-26 kwietnia, a jej program poznamy na początku 2020 r.

W kolejnej kadencji dyrektor Posmykiewicz zamierza kontynuować rozbudowę oferty edukacyjnej, między innymi o warsztaty dla najmłodszych dzieci, ale również wzmocnić rolę teatru jako miejsca integrującego mieszkańców tej części Łodzi.

K. S.
Tu Łódź
7 września 2019

Książka tygodnia

Aurora 2023. Sztuki finałowe/final list
Miejski Dom Kultury i Teatr Polski w Bydgoszczy
pod redakcją Davita Gabuni, Julii Holewińskiej, Agnieszki Lubomiry Piotrowskiej

Trailer tygodnia