Grono mieszane

"Dwunastu gniewnych ludzi" - reż. Adam Sajnuk - Teatr Miejski w Gliwicach

Premiera psychologicznego dramatu sądowego "Dwunastu gniewnych ludzi" Reginalda Rose'a odbędzie się w czwartkowy wieczór w Teatrze Miejskim w Gliwicach. Po raz pierwszy w polskiej realizacji przedstawienia wśród przysięgłych w spektaklu znajdą się również kobiety.


Spektakl reżyseruje Adam Sajnuk, który nie po raz pierwszy sięga po scenariusz filmowy. Film "Dwunastu gniewnych ludzi" z 1957 r. w reżyserii Sidneya Lumeta i z Henrym Fondą w głównej roli jest zaliczany do klasyki światowego kina.

Tak jak to przewiduje amerykański system prawny, dwunastu przysięgłych zasiada wspólnie, by wydać wyrok. Sprawa chłopaka oskarżonego o zabójstwo ojca wydaje się już przesądzona, bo dowody i zeznania świadków zdają się definitywnie wskazywać na jego winę. Jeden z przysięgłych ma jednak pewne wątpliwości co do winy oskarżonego. W miarę upływu czasu sprawa zaczyna przybierać nieoczekiwany obrót.

Oryginalnie dramat Rose'a był pisany na dwunastu mężczyzn. Wersja gliwicka jest pierwszą inscenizacją teatralną w Polsce, gdzie na scenie, w gronie przysięgłych, zobaczymy również kobiety.

- Tekst powstawał w innych realiach społecznych. Tu reżyser uznał, że współcześnie grono złożone z samych mężczyzn wyglądałoby nienaturalnie - wyjaśnił Daniel Arbaczewski z gliwickiego teatru.

I tak w obsadzie znaleźli się: Kamilla Baar, Stanisław Brudny, Karolina Olga Burek, Maria Ciunelis, Przemysław Chojęta, Izabela Dąbrowska, Mariusz Galilejczyk, Marta Klubowicz, Aleksandra Maj, Dominika Majewska, Krzysztof Prałat, Błażej Wójcik.

Autorką scenografii jest Katarzyna Adamczyk, a za muzykę odpowiada Michał Lamża. Premierowy spektakl rozpocznie się o nietypowej godzinie - 19.12. To element zabawy ciekawą kombinacją liczb w dacie 12.12.2019.

Anna Gumułka
Kurier PAP
12 grudnia 2019
Portrety
Adam Sajnuk

Książka tygodnia

Wpadnij, to pogadamy...
Wydawnictwo Universitas
Krzysztof Orzechowski, Łukasz Maciejewski

Trailer tygodnia

Roxana Songs
Krystian Lada
Lada wybrał na miejsce nagrania „Roxa...