Groteska jedzie do Grodna

Teatr Lalki, Maski i Aktora Groteska wystąpi gościnnie w Grodnie

W dniach 23 i 24 czerwca (wtorek, środa) Teatr Lalki, Maski i Aktora GROTESKA wystąpi gościnnie w Grodnie. Na Białoruś zaprosił Groteskę Regionalny Teatr Lalek w Grodnie. Twórczość tego znakomity teatru z Białorusi dobrze znana jest polskiej publiczności z naszych przeglądów teatralnych i festiwali, na których teatr z Grodna bywa częstym gościem.

Teatr GROTESKA zaprezentuje w Grodnie dwa spektakle: dla dzieci „Brzydkie Kaczątko” oraz dla młodzieży i dorosłych „Ballady i romanse czyli cztery opowieści o miłości”.

„Brzydkie Kaczątko” w reżyserii Beaty Pejcz to jedno z najbardziej poetyckich przedstawień Teatru Groteska. Spektakl na motywach baśni H.Ch. Andersena rodzi się na oczach widzów – w wyobraźni samego bajkopisarza, a właściwie wykluwa się z jajka, tak jak Brzydkie Kaczątko – główny bohater opowieści. Nieakceptowane tylko za to, że wygląda inaczej Brzydkie Kaczątko przeżyje wiele bolesnych doświadczeń zanim z szarego pisklęcia przemieni się w pięknego łabędzia. Ta naturalna w przyrodzie kolej rzeczy stanie się źródłem poetyckiej metafory: źli dostrzegają tylko szarą powierzchowność, mądrzy i dobrzy odkrywają wewnętrzne piękno. W spektaklu pojawiają się niezwykle plastyczne lalki, tworzone są z wiklinowych koszyków, poduch, kolorowych materiałów i drewna. To mądre przedstawienie opowiada o tym jak niełatwo być „innym” i jak trudno odnaleźć własną tożsamość. Mieszkańcy Grodna zobaczą je dwukrotnie 23 i 24 czerwca o godz.10.00 w Regionalnym Teatrze Lalek w Grodnie.

Spektakl „Ballady i romanse czyli cztery opowieści o miłości” w reżyserii Simona Chalupovej to ciekawy mariaż współpracy czeskich i polskich twórców. Tą oryginalną interpretacją utworów Adama Mickiewicza artyści dają wyraz fascynacji polskim romantyzmem, romantyczną miłością i światem teatru cieni. Tajemnicze historie miłosne opowiedziane są nastrojowymi środkami teatru cieni, w teatrze żywego planu, a także z użyciem trzymetrowych lalek. Kto z nas nie marzy o wielkiej, szalonej miłości, namiętności pozwalającej zatracić granice realności? Teatr Groteska wskrzesza duchy romantycznych kochanków „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. Miłość do grobowej deski? Bohaterowie Mickiewicza potrafią kochać także zza grobu – kochać, bądź wymierzać kary niewiernym kochankom. W spektaklu pojawią się mroczne scenerie cmentarzysk, starych cerkwi, ożywione trupy i upiory… Teatr poezji i niezwykłości przyprawiony szczyptą dowcipu. Spektakl „Ballady i romanse…” zostanie zaprezentowany dwukrotnie 23 i 24 czerwca o godz.19.00 w Regionalnym Teatrze Lalek w Grodnie.

Zaproszenie do Grodna Teatr Groteska traktuje jako duże wyróżnienie.

Agnieszka Więckowska
Materiały Teatru
15 czerwca 2009

Książka tygodnia

Niebieska Księga z Nebo
Wydawnictwo Pauza w Warszawie
Manon Steffan Ros

Trailer tygodnia

Napój miłosny
Jitka Stokalska
Opera na Zamku w Szczecinie zaprasza ...