Grotowski, Kantor i Szajna wciąż inspirują

6. Źródła pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna

Grotowski i Szajna urodzili się i młode lata przeżyli w Rzeszowie, Kantor w pobliskim Wielopolu Skrzyńskim. W organizowanych szósty raz w Rzeszowie "Źródłach pamięci. Grotowski - Kantor - Szajna", w tym roku 3-6 listopada, jak poprzednio położono nacisk szczególny na dostarczenie dowodów, że sztuka wielkiej trójki wciąż inspiruje ludzi teatru.

Pomysłodawczynią i autorką programu wszystkich edycji "Źródeł pamięci" – zdarzenia teatralnego, które z roku na rok rozwija się imponująco i staje się ważnym na mapie teatralnej jest Aneta Adamska, aktorka, reżyserka, dyrektorka i założycielka Teatru „Przedmieście", która realizuje w nim spektakle po części oparte o własne scenariusze. Odnośnie „Źródeł pamięci" wspiera ją Urząd m. Rzeszowa i Teatr Maska oraz stała grupa teatralnych zapaleńców.

Interesujący treściowo program tegoroczny rozpocznie na Uniwersytecie Rzeszowskim promocja książki „Galicja w kliszach pamięci Kantora" Klaudiusza Święcickiego. Wydarzeniem będzie w klubie Life House pokaz z Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards spektaklu „The Underground: Response to Dostoievski". W Teatrze Maska zostanie otwarta wystawa „Faktura czasu" Leszka Mądzika, zaprezentowane – jego spektakl „Lustro" ze Sceny Plastycznej KUL, „Barabasz" z Teatru Witkacego w Zakopanem i „Siostra siostrze" z Teatru Maska w Rzeszowie. Tamże z widzami spotka się Thomas Richards, czołowy kontynuator filozofii i teatru Grotowskiego, inspiracją do dyskusji będzie jego referat: „Thirty Years of the Workcenter: a Retrospective" oraz Andrzej Dziuk, założyciel i twórca sukcesu Teatru Witkacego.

Do swojej siedziby Teatr Przedmieście zaprosi na spotkanie z Leszkiem Mądzikiem, na spektakl „Demonizm zakopiański" z Teatru Witkacego oraz pokaże premierowo swoje najnowsze przedstawienie „Ostatnie rozdanie".

W Zespole Szkół nr 1 w Nienadówce (w tej wiosce podrzeszowskiej Grotowski jakiś czas mieszkał z matką) jednej z sal zostanie nadane jego imię i będą wygłoszone prelekcje: dr Anny Jamrozek - Sowy „Emilia Grotowska – nauczycielka i matka" i dr hab. Tadeusza Kornasia „Inspiracje z Nienadówki" oraz pokazany film „With Jerzy Grotowski. Nienadówka 1980".

Andrzej Piątek
Dziennik Teatralny Rzeszów
10 października 2016

Książka tygodnia

Ziemia Ulro. Przemowa Olga Tokarczuk
Społeczny Instytut Wydawniczy Znak
Czesław Miłosz

Trailer tygodnia

(Prawie) ostatnie święta
Grzegorz Eckert
Sztuka jest adaptacją powieści norwes...