Grudniowy afisz Teatru Szaniawskiego

Bajki dla najmłodszych, spektakl gościnny Teatru Gudejko z Warszawy i tradycyjnie - "Opowieść wigilijna"

Aktorzy przygotowują także premierę, którą zobaczymy w sylwestrowy wieczór. Będzie to farsa "Mayday" w reżyserii Stefana Friedmanna. W pierwsze pięć dni grudnia grany będzie spektakl "Złota kaczka" w reżyserii Jana Polaka. Opowieść o warszawskim szewczyku, który w podziemiach Zamku Ordynackiego odnajduje złotego ptaka obejrzą głównie uczniowie szkół. W roli tytułowej wystąpi Katarzyna Anzorge.

10, 11 i 12 grudnia zaplanowano spektakle "Opowieści wigilijnej" [na zdjęciu] na podstawie opowiadania Charlesa Dickensa, w adaptacji i reżyserii Rafała Sisickiego. "Opowieść wigilijna to historia samotnego skąpca Scrooge'a, który każde święta Bożego Narodzenia spędza w łóżku, wychodząc z założenia, że na święta nie warto marnować czasu ani pieniędzy. Pewnego zimnego, świątecznego wieczoru, kiedy Scrooge siedzi po skończonej pracy przed skąpo rozpalonym kominkiem, z miską taniej owsianki, odwiedza go duch jego zmarłego przyjaciela Marleya. Nieoczekiwany przybysz zapowiada przybycie trzech kolejnych duchów, dzięki którym Scrooge analizuje swoje postępowanie i próbuje zmienić przyszłość. Opowieść wigilijna mówi o skutkach samotności spowodowanej egoizmem i chciwością.

Przypomina o potrzebie wzajemnej życzliwości, która w obliczu szczerej skruchy potrafi odmienić widzenie świata i ludzi. Sztuka Karola Dickensa jest adresowana nie tylko do dzieci. Dzięki przesłaniu, jakie niesie, oraz wymownej symbolice, spektakl powinien zainteresować również dorosłego widza. Adaptacja powstała przy pomocy finansowej Ministerstwa Kultury i Sztuki" - czytamy na stronie teatru. Kolejne spektakle zobaczymy 14 grudnia o godz. 17.00 (od 16 do 19 grudnia o godz. 10.00).

7 grudnia o godz. 19.00 ponownie zobaczymy "Pierwszą młodość" z Grażyną Zielińską (Simone) i Hanną Zientara (Renee) w rolach głównych.

W sobotę 13 grudnia ze spektaklem "Old Love" przyjedzie Teatr Gudejko z Warszawy. Przedstawienie w reżyserii Andrzeja Chichłowskiego, z Małgorzatą Ostrowską-Królikowską i Arturem Barcisiem w głównych rolach zobaczymy dwukrotnie: o godz. 16.00 i 19.00. Jak zapowiadają twórcy: "To pełen humoru spektakl podejmujący zagadnienie tego, czy ludzie w pewnym wieku powinni myśleć o miłości, zwłaszcza miłości fizycznej. Opowieść o związku, który rodzi się, gdy dwie osoby niemal przez całe życie przelotnie się spotykają; o determinacji mężczyzny, który stara się zdobyć serce dość opornej ukochanej; o rozbudzeniu, zdawałoby się, dawno zapomnianych emocji. "Old Love" to sztuka stawiająca ważne życiowe pytania, ale pełna ciepła, optymizmu i humoru". Cena biletu wynosi 90 zł.

W grudniu na płockiej scenie wystąpią również wolontariusze, którzy przygotowują "Dziewczynkę z zapałkami" H. Ch. Andersena. Spektakl reżyseruje aktorka Dorota Cempura. Zagra młodzież, która udziela się w Płockim Wolontariacie. Pierwsze przedstawienie odbędzie się 5 grudnia, w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Inicjatorką powstania spektaklu jest Beata Olszewska, pełnomocniczka ds. wolontariatu w Urzędzie Miasta Płocka. Przedstawienie będzie grane dla uczniów gimnazjów oraz szkół średnich i ma być formą promocji idei wolontariatu.

(-)
Tygodnik Płocki
26 listopada 2014

Książka tygodnia

Nice, cosie i duchy. Eseje o sztuce
Pewne Wydawnictwo
Michał Krawczyk

Trailer tygodnia