Gwiazda musicalowa Maria Meyer wciela się w Ordonkę!

"Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy" - reż. Jan Maciejowski - Scena Orfeo w Warszawie

21 stycznia 2020 r. o godzinie 18.30 w Teatrze Muzycznym w Łodzi jedna z najlepszych polskich aktorek musicalowych Maria Meyer zaprezentuje spektakl muzyczny „ORDONKA. Miłość ci wszystko wybaczy" w cyklu „Fascynacje Bogusława Kaczyńskiego". Na przedstawienie zapraszają: Scena Orfeo z Warszawy oraz Biuro Promocji Kultury „Promoton" Barbary Kaczmarkiewicz z Łodzi.


Hanka Ordonówna jest jedną z ikon polskiej kultury XX wieku: aktorka, piosenkarka, tancerka, autorka wierszy i tekstów piosenek, kobieta o niebywałej charyzmie, ogromnym sercu i niespotykanej subtelności. Jej piosenki od kilkudziesięciu lat stanowią źródło wzruszeń kolejnych pokoleń. Miliony Polaków nuciły „Uliczkę w Barcelonie", „Trudno" czy „Na pierwszy znak".

Specjalny pokaz spektaklu „Ordonka. Miłość ci wszystko wybaczy" odbył się podczas Międzynarodowego Festiwalu Twórczości Kobiecej w Tel Awiwie. Przedstawienie było też grane z wielkim powodzeniem na zaproszenie Dyrektora Bogusława Kaczyńskiego podczas Europejskiego Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Pan Bogusław, zachwycony tym spektaklem, tak zapowiedział występ gwiazdy: „Śpiewać będzie moja ulubiona artystka, gwiazda musicalu w Polsce – Maria Meyer". Nagradzała ją brawami publiczność Teatru Rozrywki w Chorzowie, XI Olsztyńskich Spotkań Teatralnych czy Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga w Krakowie, gdzie Maria Meyer została uhonorowana Nagrodą „Złotego Liścia Festiwalu Retro za szczególne osiągnięcia artystyczne". Aktorce towarzyszy 3-osobowy zespół muzyczny (fortepian, skrzypce, saksofon/flet/akordeon) pod kierunkiem Ewy Zug. Przed spektaklem na scenie pojawi się dyrektor artystyczny Fundacji ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego z Warszawy – Krzysztof Korwin-Piotrowski, który wprowadzi publiczność w fascynujący świat Hanki Ordonówny.

Maria Meyer od ponad 30 lat związana jest z chorzowskim Teatrem Rozrywki, gdzie stworzyła wiele wspaniałych kreacji, między innymi jako Sally Bowles w „Cabarecie", tytułowa Evita, Aldonza w „Człowieku z La Manchy", Maria Magdalena w „Jesus Christ Superstar" czy też Nellie Lovett w musicalu „Sweeney Todd". Jest laureatką I miejsca na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu, otrzymała 2 Złote Maski oraz srebrny medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis". Śpiewała i była oklaskiwana w takich krajach jak: Chorwacja, Czechy, Francja, Wielka Brytania, Szwajcaria, Niemcy, USA, Kanada i Maroko. Po występach gościnnych w Teatrze Dramatycznym w Warszawie ze spektaklem „Evita" została okrzyknięta przez recenzentów najlepszą polską aktorką musicalową. Poza pracą w teatrze występuje w serialu TVN „Szkoła", gdzie wciela się w panią wicedyrektor Marię Borkowską.

ORDONKA – głosy prasy
Złożony z piosenek Hanki Ordonówny, spektakl Marii Meyer to wielka kreacja tej uznawanej za najwybitniejszą polską aktorkę musicalową artystki.... Każda z piosenek to odrębny mikrodramat lub wesoła, a nawey frywolna opowieść. Meyer omdlewająca i filuterna, marzycielska i kąśliwa, ironiczna i ciepła. Potrafi rozbawić w piosence Fakier lub wzruszyć, gdy śpiewa Majn Jidisze Mame. (Danuta Lubina-Cipińska – „Wyśpiewana miłość", Rzeczpospolita)
Spektakl „Ordonka" dostarcza widzom wielu emocji – jest czas na śmiech, na zadumę, ale i na wzruszenie. Nie ma natomiast czasu na nudę. To przedstawienie po prostu dobrze się ogląda. Maria Meyer, świetna aktorka musicalowa skonstruowała spektakl znakomicie... Meyer bardzo oszczędnie wykorzystuje sceniczne środki wyrazu. Właściwie nie ma w spektaklu żadnych zbędnych ruchów, wszystko jest precyzyjnie obliczone. Potrafi w kilku gestach wyrazić uczucia zakochanej, młodej dziewczyny, by za chwilę wykreować przekonywającą postać zblazowanej femme fatale. (Marcin Mońka – „ Baloniki w publikę", Gazeta Wyborcza)
Niezwykle wyrazista i pełna energii zaskakuje kolejnymi wcieleniami – bawi, odśpiewując Pierwszy znak do miotły, uwodzi przewrotnym wykonaniem Ja muszę mieć amantów trzech, wreszcie wzrusza Majn Jidisze Mame. Wszystko perfekcyjnie dopracowane... („Ordonka znowu czaruje", Wprost)
To mógłby być wieczór Milvy albo Teresy Stratas. Taki – na europejskim poziomie – w Chorzowie daje Maria Meyer, śpiewając stare piosenki Hanki Ordonówny... Maria Meyer zbudowała najprawdziwszy, gorący w emocjach teatr. Wiele artystek mierzyło się z tym repertuarem, ale żadnej nie udało się to z tak fantastycznym rezultatem, jak Marii Meyer. Zarówno w warstwie wokalnej, jak i aktorskiej. Nie mam wątpliwości, że za Jak dym z papierosa czy Majn Jidisze Mame pójdzie kiedyś Maria Meyer prosto do nieba. (Marek Skocza - „Wyśpiewane życie", Dziennik Zachodni)
Maria Meyer przesłuchała setki piosenek najsłynniejszej przedwojennej gwiazdy kabaretów – Ordonki, by stworzyć niepowtarzalny spektakl złożony z 25 brawurowo przedstawianych utworów. (Mariola Woszkowska – „Życie piosenką opisane", Trybuna Śląska)
Przedstawienie było wzruszające. Jeden ze starszych widzów powiedział reporterowi „Dziennika Polskiego" krótko – Jak Ordonka. To chyba najlepsza z możliwych recenzji dla tego widowiska. (PG – „Jak Hanka Ordonówna...", Dziennik Polski).

Wznowienie: 21.01.2020 r., gościnnie w Teatrze Muzycznym w Łodzi
Producent: Fundacja ORFEO im. Bogusława Kaczyńskiego

Krzysztof Korwin-Piotrowski
Materiał organizatora
17 stycznia 2020
Portrety
Jan Maciejowski

Książka tygodnia

Carroll, Baum, Barrie. (Mito)biografie i (mikro)historie
Wydawnictwo Universitas
Maciej Skowera

Trailer tygodnia

14. Międzynarodowy Fes...
14 Międzynarodowy Festiwal Teatrów La...