Gwiazda sezonu

So-Young Yoon - Opera i Filharmonia Podlaska w Białymstoku

So-Young Yoon - to nazwisko już znane polskiej publiczności. Zwyciężczyni XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w 2011 roku jest uznawana za jedną z najwybitniejszych skrzypaczek swojego pokolenia. Koreanka będzie gwiazdą koncertu w Operze i Filharmonii Podlaskiej już w najbliższy piatek.

Kariera So-Young Yoon rozpoczęła się w 2002 roku, kiedy to otrzymała pierwszą ważną nagrodę w Yehudi Menuhin International Violin Competition. Rok później została najmłodszą skrzypaczką, która zdobyła pierwszą nagrodę w Cologne International Music Competition „Kulen Kampff”. Następne lata przyniosły jej kolejne wielkie sukcesy i nagrody na najważniejszych światowych konkursach m.in. Indianapolis International Violin Competition (2010), Queen Elisabeth Competition w Brukseli (2009) i Tchaikovsky Competition w Moskwie (2007). Skrzypaczka współpracuje  z najwybitniejszymi dyrygentami i zespołami na świecie.

So-Young Yoon towarzyszyć będzie Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej pod dyrekcją słynnego meksykańskiego dyrygenta Enrique Batiza. W ich wykonaniu usłyszymy jeden z najwspanialszych i najbardziej wirtuozowskich koncertów skrzypcowych – Koncert D-dur op. 35 Piotra Czajkowskiego.

(So-Young Yoon gra na skrzypcach A. Stradivari „King George” z 1710 r. oraz na J.B. Guadanini „ex-Bueckeburg” z 1773 r.)
Koncert 1 czerwca o godz. 19:00 w Operze i Filharmonii Podlaskiej to niezwykle prestiżowe wydarzenie
 
Serdecznie zapraszamy

PROGRAM

D. Szostakowicz - Uwertura uroczysta, op. 96
P. Czajkowski – Koncert skrzypcowy D-dur op. 35
***
D. Szostakowicz – V Symfonia d-moll op. 47

(-)
Materiały OiFP
30 maja 2012

Książka tygodnia

Bieg po linie
Wydawnictwo MANDO
Maria Malatyńska, Jerzy Stuhr

Trailer tygodnia