Gwiazdy i Schaeffer quartet

"Kwartet dla czterech aktorów" - reż. Mikołaj Grabowski - Krakowski Teatr Scena STU

W czwartkowy wieczór tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego zaprasza do obejrzenia trwającego około 70 minut występu "Kwartet dla czterech aktorów" autorstwa Bogusława Schaeffera.

Reżyserem przedstawienia jest Mikołaj Grabowski, a w głównych rolach będziemy mogli zobaczyć czterech znakomitych polskich aktorów: Andrzeja Grabowskiego, Jana Frycza, Mikołaja Grabowskiego i Jana Peszka. Genialna sztuka Bogusława Schaeffera (dramaturga, kompozytora i muzykologa) już od ponad dwóch dekad podbija polską scenę teatralną. Opowiada o perypetiach artystów poszukujących ideału sztuki i jej najodpowiedniejszej formy.

W wyniku braku porozumienia nie dochodzą jednak do żadnych logicznych wniosków. Sztuka wyraźnie ukazuje również kondycję człowieka w dzisiejszym świecie. Tekst jest partyturą, na podstawie której odbywa się improwizacja aktorska. Aktorzy śpiewają, snują wywody na odmienne tematy, prowadzą dialogi o czysto muzycznej strukturze. Sztuka nie posiada tradycyjnej fabuły, to raczej zbiór scen muzycznych, dialogów, scen wizualnych i parateatralnych.

To, co zdarzy się między wykonawcami danego wieczoru, jest najważniejsze. Główną rolę odgrywają gest, mimika i zachowania aktorów.

SYG
Dziennik Polski
14 kwietnia 2011

Książka tygodnia

Pokusa przebaczenia
Oficyna Literacka Noir Sur Blanc
Donna Leon

Trailer tygodnia

700. Krakowski Salon P...
Anna Dymna
W najbliższą niedzielę 23 stycznia, j...